سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزینقش بسزای بیمه محصولات کشاورزی در امنیت روانی کشاورزان

نقش بسزای بیمه محصولات کشاورزی در امنیت روانی کشاورزان

طبق گفته عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، بیمه محصولات کشاورزی با توجه به خسارت‌های متعددی که به بخش کشاورزی وارد می‌شود، نقش بسزایی در امنیت روانی کشاورزان دارد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا نظری افزود: موضوع بیمه و ضرورت آن را نمی‌توان انکار کرد. کما اینکه در همه کشور‌های جهان هم بحث توجه به بیمه محصولات کشاورزی امری جدی به شمار می‌رود که دارای سابقه ۱۰۰ ساله است.

وی ادامه داد: طوفان‌ها و خشکسالی‌های شدید، سرمازدگی، هجوم آفت‌ها و بیماری‌ها، آتش سوزی و مسائل دیگر خسارت‌ها را در کشور ما به شکل غیرقابل پیش بینی افزایش می‌دهد. همین موارد باعث شده تا بخش خصوصی به این خطر ورود نکند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دولت باید در موضوع بیمه محصولات کشاورزی وارد شود و به محض وقوع خسارت‌ها با انجام کارشناسی و ارزیابی و تعیین میزان خسارت، همان روز یا در زمان کوتاه مبلغ تخصیص یافته ۱۰۰ درصدی را بپردازد.

نظری در ادامه گفت: به علت نوسانات اقتصادی که در کشور وجود دارد، دولت سهم خود را به صندوق با تاخیر می‌دهد. همین امر موجب می‌شود پرداخت خسارت به کشاورز ۵۰ درصد و بعد از شش الی هفت ماه پرداخت شود.

وی افزود: یکی از علل بی رغبتی کشاورزان به بیمه محصولات کشاورزی یاری نکردن دولت در مواقع نیاز به بیمه است. از دولت انتظار داریم خسارت های کشاورزان را در اسرع وقت بپردازد.

قائم مقام خانه کشاورز نیز گفت: با توجه به این که گفته می‌شود ۲۵ درصد محصولات کشاورزی مشمول بیمه محصولات کشاورزی می‌شوند، اما از نظر اجرایی این موضوع تحقق نمی‌یابد؛ مگر این که سازمانی بدون وابستگی به بانک کشاورزی و مرجعی دیگر بتواند این موضوع را برطرف سازد و با این راه کشاورز در تولیدات خود اطمینان حاصل می‌کند و به تلاش خود ادامه می‌دهد و در صورت ضرر آن سازمان می‌تواند خسارت آن‌ها را جبران کند.

بیابانی در پایان اضافه کرد: کشورمان در سال‌های گذشته مقام اول تا ششم دنیا را در تولید ۲۱ محصول دراختیار داشت و بزرگترین تولیدکننده دانه‌های روغنی محسوب می‌شد ولی در شرایط فعلی چنین امکانی را نداریم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر