چهارشنبه, مهر 5, 1402
19.8 C
Rasht
خانهمناطق آزادتوافق برای همکاری در مسیر تأمین مواد اولیه و صادرات به بازار...

توافق برای همکاری در مسیر تأمین مواد اولیه و صادرات به بازار اوراسیا

عیسی فرهادی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با مهدی خطیبی مدیرعامل گروه ایران خودرو دیدار کرد و در خصوص راهکارهای توسعه همکاری های دو جانبه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، همکاری در مسیر تأمین مواد اولیه و صادرات به بازار اوراسیا از  موارد مهم مطرح شده در این دیدار بود. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تحلیلی مقایسه‌ای از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در منطقه متبوع خود به ویژه در زمینه های حمل و نقلی با وجود دو بندر انزلی و کاسپین در محدوده منطقه، تولید و فرآوری کالا، قرار گرفتن در مسیرهای ترانزیت بین المللی کالا و توانمندی های متنوع در حوزه گردشگری با توجه به نزدیکی به نقاط پرتراکم جمعیتی کشور ارائه داد.

وی اظهار داشت: مزیت منحصر به فرد منطقه آزاد انزلی فرصت ارتباط با بازارهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا با محوریت روسیه و قزاقستان است که در قالب دو کریدور شمال-جنوب، و چین-قزاقستان-ایران و تفاهمنامه‌های مختلف همکاری دو و چند جانبه با کشورهای مزبور به منظور کاهش هزینه‌های تمام شده تولید و واردات کالاهای اساسی جهت بهره برداری فعالین اقتصادی و تولیدکنندگان داخلی از سوی این سازمان فعال سازی یا ایجاد شده است.

وی همچنین به ابراز علاقه بسیار زیاد دولت و سرمایه گذاران روس برای گسترش همکاری با طرف ایرانی و فعال بودن مسیر تأمین مواد اولیه کارخانجات صنعتی کشورمان از طریق چین و قزاقستان اشاره کرد. فرهادی در ادامه بر عزم راسخ دولتمردان دو کشور ایران و روسیه برای افزایش بیش از پیش مناسبات اقتصادی دو و چند جانبه تأکید کرد.

او اضافه کرد: با اتصال این منطقه به خط ریل سراسری شاهد تسهیل، توسعه و تسریع در فرآیند حمل و نقل کالا میان بازارهای چین و غرب آسیا، اوراسیا و جنوب خلیج فارس و هند خواهیم بود؛ موضوعی که به عنوان یک اولویت ملی در دستور کار سازمان قرار دارد و بر این اساس گسترش همکاری با شرکت های مطرح خودروساز کشور در راستای حمایت از تولیدات ملی و اقتصاد مقاومتی چه در قالب کاستن از هزینه های تولید و چه به صورت صادرات به بازارهای منطقه‌ای، راهبرد اساسی سازمان منطقه آزاد انزلی است.

در ادامه مدیرعامل مجموعه ایران خودرو با استقبال از پیشنهادات مطرح شده از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، خود را آشنا با ظرفیت‌های این منطقه بیان کرد و گفت: منطقه آزاد انزلی علاوه بر جاذبه‌های گردشگری، اقلیمی و نزدیکی به پایتخت کشور، از موقعیت فوق العاده ای در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای کاسپین و اوراسیا برخوردار است. به همین دلیل استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های ترانزیتی و صادراتی آن منطقه باید در دستور کار قرار گیرد.

وی از توافقات مجموعه تحت مدیریت خود با شرکت‌های روسی جهت صدور خودروهای سبک و سنگین به همراه فروش قطعات خودرو خبر داد و گفت: می‌توان در مسیر تأمین مواد اولیه از مقصد چین و صدور محصولات تولیدی به بازار روسیه و اوراسیا با منطقه آزاد انزلی همکاری داشت.

شایان ذکر است که در حاشیه این جلسه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با مهدی داداشی زین الدین قائم مقام ایران خودرو که مسئول اجرای توافقات صورت گرفته با این سازمان است، در زمینه سازوکار تأمین مواد و قطعات اولیه و گسترش همکاری‌های دوجانبه، نشستی تخصصی برگزار کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر