سه شنبه, مهر 12, 1401
21.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهشناسایی حساب های تجاری با دو شرط

شناسایی حساب های تجاری با دو شرط

بانک مرکزی توضیحاتی در خصوص برخی ابهامات درباره مصوبه تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری ارائه داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی، حساب های تجاری رفتار مختلفی دارند و الگوهای متفاوتی برای شناسایی و بررسی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. حساب های بانکی یک فرد اگر دو شرط را به طور همزمان داشته باشد، ممکن است حساب تجاری تلقی شود:

– اول اینکه تعداد واریز به حساب بیش از ۱۰۰ فقره باشد.

– دوم اینکه مجموع مبلغ واریزی هم بیشتر از ۳۵۰ میلیون ریال باشد.

بنابراین صرف دارا بودن یکی از این دو شرط، مبنایی برای تجاری دانستن حساب نخواهد بود. به عنوان مثال اگر مجموع مبلغ واریز به حساب در ماه، ۱۰ میلیارد ریال باشد، ولی تعداد دفعات واریز به حساب کمتر از ۱۰۰ مورد باشد، حساب  مشمول بررسی، در دسته حساب های تجاری قرار نمی‌گیرد.

همچنین  مبنا، صرفا تعداد “واریز به” حساب است، نه تراکنش؛ لذا این برداشت که با مصوبه مذکور، حساب اغلب افراد به واسطه خریدها و تراکنش‌هایی که در طول ماه انجام می‌دهند حساب تجاری تلقی خواهد شد، کاملا نادرست است.

بانک مرکزی اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، درصد بسیار ناچیزی (کمتر از ۲ درصد) حساب های غیرتجاری، با اجرای مصوبه فوق، ممکن است مشمول بررسی، به عنوان حساب تجاری باشند. همه حساب هایی که واجد دو شرط مذکور هستند، لزوما تجاری نخواهند شد، بلکه پس از بررسی و اخذ اطلاعات تکمیلی، نسبت به تجاری یا غیرتجاری بودن آن‌ها تصمیم گیری می‌شود، لذا ممکن است حسابی واجد هر دو شرط باشد، اما در گروه حساب های تجاری جای نگیرد.

حساب هایی که تجاری یا به تعبیر دیگر “حساب فروش” شناخته می‌شوند، به سبب ماهیت حساب، از مزایایی مانند افزایش سقف روزانه و ماهانه برداشت از حساب، بدون نیاز به ارایه اسناد مثبته، تخفیف در کارمزدهای بانکی و… برخوردار خواهند شد. بنابراین تعریف یک حساب به عنوان حساب تجاری برای افرادی که فعالیت تجاری و گردش مالی متناسب با کسب و کار دارند، تسهیل گری قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

پیش از این بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار اعلام شده بود، چنانچه یک حساب بانکی بیش از ۱۰۰ تراکنش واریز به حساب در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تراکنش تجاری تلقی شده و باید مالیات بپردازد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر