جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتلوازم تحریر ایرانی به کشورهای همسایه صادر می شود

لوازم تحریر ایرانی به کشورهای همسایه صادر می شود

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار، در حال حاضر فقط واردات مداد ممنوع است و برخی از اقلام مثل مداد، خودکار، پاک کن و دفتر به کشورهای همسایه و بعضا کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، محمودرضا صنعتکار ضمن اشاره به صادرات لوازم تحریر ایرانی به کشورهای همسایه گفت: تولید لوازم تحریر در سال جاری نسبت به سال‌های قبل و زمان کرونا افزایش یافته که دلیل آن بازگشایی مدارس است. برخی از واحدهای تولیدی برای تأمین بازار، دو یا سه شیفت فعالیت می‌کنند؛ بنابراین کسری در بازار وجود ندارد.

وی همچنین درباره افزایش قیمت لوازم تحریر در سال جاری خاطرنشان کرد: قیمت‌ها در سال جاری ۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است. البته اگر قرار بود بهای تمام شده ملاک باشد، افزایش قیمت بیش از این می‌شد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار در خصوص ممنوعیت واردات لوازم تحریر، اظهار داشت: در حال حاضر فقط  واردات مداد ممنوع است و سایر لوازم تحریر ممنوعیت واردات ندارد؛ اما با توجه به مدیریت منابع ارزی، ثبت سفارش آن‌ها محدود است.

صادرات لوازم تحریر ایرانی

صنعتکار در رابطه با لوازم تحریر ایرانی گفت: تولید برخی از اقلام مثل مداد، خودکار، پاک کن و دفتر بیش از نیاز کشور است. بخشی از این محصولات را به کشورهای همسایه و بعضا کشورهای اروپایی صادر می‌کنیم که البته رقم چندان بالایی نیست.

وی در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت واردات ماژیک گفت: واردات ماژیک ممنوع نیست، اما محدودیت دارد. سیاست کلان کشور می‌گوید کالاهایی که تولید داخل دارند نباید وارد شود. در حال حاضر تولید کنندگان لوازم تحریر ایرانی به اندازه نیاز کشور توان تولید ماژیک را دارند و کسری در بازار به چشم نمی‌خورد، مگر در زمینه اقلام فانتزی که آن هم جزو ضروریات محسوب نمی‌شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی اخیرا گفته بود تولید انواع ماژیک به اندازه نیاز کشور صورت نمی‌گیرد و ممنوعیت واردات این محصول در بازار مشکل‌ساز شده است.

دو مشکل تولیدکنندگان لوازم تحریر ایرانی

رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار در خصوص دو مشکل تولیدکنندگان لوازم تحریر ایرانی گفت: مشکل اول افزایش نرخ پایه حقوق گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به ۲۶ هزار تومان است اما حقوق و عوارض از پنج درصد به چهار درصد کاهش یافته است. کاهش این میزان به یک درصد می‌تواند بخشی از مشکلات را برطرف سازد. اما اگر همین قانون ادامه پیدا کند، در آینده افزایش قیمت عوارض مواد اولیه بین ۷ تا ۱۰ درصد روی محصول نهایی اثر خواهد گذاشت. در حال حاضر بسته به نوع محصول، ۱۵ تا ۲۵ درصد مواد اولیه لوازم تحریر وارداتی است.

وی مشکل دوم را نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد و گفت: تولید کننده لوازم تحریر ایرانی باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازد که در اصل این مبلغ باید از مصرف کننده دریافت شود. اما توزیع کنندگان این مبلغ را به تولیدکننده نمی‌دهند. از طرف دیگر آن‌ها مشخصات خود را نیز به تولیدکنندگان اعلام نمی‌کنند و بنابراین امکان صدور فاکتور رسمی وجود ندارد. به همین دلیل تولید کنندگان لوازم تحریر ایرانی از سوی اداره مالیات جریمه می‌شوند و حدود ۱۰ درصد هم مضاعف پرداخت می‌کنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر