جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنفرسودگی و کمبود ماشین آلات معدنی در کشور

فرسودگی و کمبود ماشین آلات معدنی در کشور

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی، از کمبود ۲۵ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین و معدنی در کشور خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای سجاد غرقی  در خصوص وضعیت ماشین آلات معدنی کشور گفت: طبق آمار رسمی سامانه کاداستر، ۳۷ هزار دستگاه معدنی در سراسر کشور فعال است. از این میزان، حدود ۱۸ هزار دستگاه عمر بالای ۲۰ تا ۳۰ سال، تعدادی عمر بالای ۱۰ سال و درصدی هم عمر زیر ۵ سال دارد. یعنی طبق استاندارد‌های جهانی، تقریبا کل ناوگان ماشین آلات معدنی کشور فرسوده محسوب می‌شود.

وی افزود: با ۳۷ هزار دستگاه که بخش عمده‌ای، از عمر بالایی برخوردارند، در سال ۴۵۰ میلیون تن ماده معدنی تولید می‌شود و حدود دو و نیم میلیارد تن نیز خاکبرداری صورت می‌گیرد.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ادامه داد: بر اساس اهداف تعیین شده در سرمایه گذاری پایین دست، در صنعت مس و فولاد تا سال ۱۴۰۴ باید به تولید ۷۵۰ میلیون تن ماده معدنی دست یابیم که برای تولید این میزان، نیازمند ماشین آلات جدید و نوسازی ماشین‌آلات معدنی هستیم.

سه تقاضای مشخص در بازار ماشین آلات معدنی

غرقی در ادامه به سه تقاضای مشخص در بازار ماشین آلات معدنی اشاره کرد:

– نخستین تقاضا تامین ماشین آلات معدنی است که باید به صورت نو یا دست دوم انجام گیرد.

– تقاضای دوم، بازار قطعات و لوازم یدکی است که هیچ نمایندگی رسمی در کشور وجود ندارد و خلاء‌ بزرگی در این بازار به حساب می‌آید.

– سومین تقاضا درباره سرویس و نگهداری ماشین آلات معدنی است.

به گفته وی از لحاظ کسری ماشین آلات معدنی، حدود ۲۵ هزار دستگاه در بازار کمبود داریم که باید تزریق صورت پذیرد و برای ماشین آلات موجود و وارداتی هم نیاز به قطعات و لوازم یدکی داریم. ضمن اینکه در بازار سرویس‌دهی هم با مشکلات زیادی دست به گریبان هستیم.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی اضافه کرد: ظرفیت داخل برای بخش تامین و ساخت قطعات کمتر از یک درصد است و در زمینه سرویس و نگهداری نیز مراکز استاندارد برای ماشین آلات معدنی بسیار کم است.

وی در پایان ضمن اشاره به میزان تولید ماشین آلات معدنی در کشور گفت: تعداد دستگاه‌های تولید داخل به نسبت تقاضای واقعی بازار کمتر از یک درصدِ است. با توجه به ظرفیت کم تولید و تامین نشدن نیاز مصرف کننده، باید برای حمایت از آن‌ها تدابیری در نظر گرفته شود تا معدن و صنایع پایین دست، زمین گیر نشود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر