جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارترشد قابل توجه ترانزیت کالاهای غیرنفتی از بنادر شمالی کشور

رشد قابل توجه ترانزیت کالاهای غیرنفتی از بنادر شمالی کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی از رشد ۱۷۷ درصدی ترانزیت کالاهای غیرنفتی از بنادر شمالی کشور خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، علی اکبر صفایی در حاشیه افتتاح پروژه‌های مجتمع بندری انزلی با اشاره به رشد قابل توجه ترانزیت کالاهای غیرنفتی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در راستای نگاه کلان بین‌المللی و با همتی که در دولت برای ارتباط با کشورهای همسایه وجود داشت و تلاش‌هایی که در حوزه دریایی و تجاری با کشورهای حوزه دریای خزر به خصوص روسیه برقرار گردید، امروز رشد ۱۷۷ درصدی ترانزیت کالاهای غیرنفتی را شاهد هستیم که رشد بسیار قابل توجهی محسوب می‌شود.

وی افزود: در کنار رشد ترانزیت کالاهای غیرنفتی، افزایش ترانزیت کالاهای نفتی را هم داشته ایم. برای ترانزیت کالاهای نفتی این رشد ۱۰۰ درصد است که در بندرانزلی اتفاق افتاده است. در کل بنادر شمالی رشد ترانزیت کالاها که عمدتا از طریق بنادر انزلی، امیرآباد و نوشهر اتفاق می‌افتد ۱۷۷ درصد است و نشان دهنده رونق بسیار خوب است.

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: در حال حاضر هفت فروند کشتی در بندرانزلی پهلو گرفته‌اند و داخل بندرگاه قرار دارند. هشت فروند کشتی در لنگرگاه و چهار فروند نیز در مسیر است که به محض رسیدن عملیات تخلیه و بارگیری کالا را انجام می‌دهند. این رونق داخل انزلی و بنادر شمالی شکل می‌گیرد و امیدواریم با شدت و قدرت بیشتری ادامه یابد.

صفایی پس از اشاره به رشد ترانزیت کالاهای غیرنفتی و نفتی، در ادامه گفت: امروز شاهد افتتاح و بهره برداری ۱۴۹ میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی، دولت و سازمان بنادر بودیم. وی به افتتاح سیلوی داخلی این مجتمع بندری اشاره کرد و اظهار داشت: این سیلو برای نگهداری صحیح و سالم مواد غذایی از جمله گندم و ذرت و سایر محصولات غذایی پیش‌بینی شده و اعتقادمان این است که این سیلوها داخل بنادر باید ایجاد شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در بنادر کشور یک میلیون تن سیلو در دست ساخت داریم که می تواند یک مرکز توزیع برای کل کشور به حساب آید، گفت: موضوع دیگری که امروز در بندرانزلی برای اولین بار اتفاق افتاد برق رسانی به کشتی ها بود. با این روش کشتی‌های حاضر در داخل بندر، از دیزل ژنراتور استفاده نمی‌کنند که می‌تواند در کاهش آلودگی و کاهش تولید صدا بسیار موثر باشد؛ همچنین با مصرف برق ملایم بتوانند روشنایی کشتی و نیازمندی‌های خود را برطرف سازند. با توجه به اینکه بندر انزلی داخل شهر است این امر می‌تواند در کاهش آلودگی تاثیر گذار باشد.

صفایی با اشاره به افتتاح باشگاه ملوانان داخل مجتمع بندری انزلی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم خدمات خوبی به ملوانانی که مدت‌ها روی دریا هستند و بعد از مدت‌ها به انزلی می‌آیند ارائه کنیم تا از این فضا برای استراحت و رفاه بهره ببرند؛ البته برای سایر شهروندان هم قابل استفاده خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی که صحبت‌های خود را با خبر رشد ترانزیت کالاهای غیرنفتی و نفتی آغاز کرد، با توضیح در خصوص اسکله شماره ۱۰ انزلی به پایان برد و گفت: هر تصمیمی در رابطه با اموال دولتی و از بین بردن آن باید حتما کار علمی باشد. در همین راستا ارزیابی‌ها و مطالعات علمی برای این موج شکن انجام شده است. همچنین یک مشاور ذیصلاح بی طرف هم گرفته شده و مشاور مطالعات خود را انجام داده و در خصوص موضوعات مربوط به این مسئله، تصمیم منطقی خواهد بود. در واقع اول باید بستر تصمیم سازی را بر مبنای مطالعات علمی مورد بررسی قرار دهیم و خروجی تصمیم منطقی هرچه باشد دولت انجام خواهد داد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر