سه شنبه, مهر 12, 1401
21.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیصادرات محصولات جالیزی برای کشور توجیه اقتصادی ندارد

صادرات محصولات جالیزی برای کشور توجیه اقتصادی ندارد

در ۵ ماهه اول سال بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات جالیزی از کشور صادر شده که درآمد حاصل از صادرات آن نسبت به هزینه تولید و آب مصرفی بالا، توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، شبکه افق در برنامه فرامتن خود با حمید سینی ساز کارشناس سیاست گذاری کشاورزی در خصوص موضوع کشت و صادرات محصولات جالیزی به بحث و گفتگو پرداخت.

محصولات کشاورزی نقش مهمی در تامین امنیت غذایی مردم کشورمان دارند. اما با توجه به محدود بودن منابع آبی و زمین‌های کشاورزی‏، کارشناسان معتقدند که باید به بهترین نحو با اجرای الگوی کشت مناسب، از این منابع در کشور استفاده بهینه کرد.

اما در سال‌های اخیر کشت و صادرات محصولات جالیزی به شدت افزایش داشته است. در بسیاری از کشور‌های جهان صادرات و واردات مواد غذایی بر مبنای آب مجازی کنترل می‌شود. خیلی از کشور‌ها به جای کاشت محصولات جالیزی مانند هندوانه، محصول مورد نظر را وارد کرده و منابع آبی ارزشمند خود را حفظ می‌کنند.

گستره زمین‌های کشاورزی با کشت محصولات جالیزی در کشور ما بیش از ۱۰ درصد برآورد شده (در ترکیه ۲ درصد) است. طبق اعلام گمرک در ۵ ماهه نخست اول سال بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات آب بر از کشور صادر شده است. اما یک میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات محصولات جالیزی نسبت به هزینه تولید و آب مصرفی بالا، برای کشور فاقد توجیه اقتصادی است.

گفتنی است، با توجه به اینکه کشور ما در منطقه کم آب قرار دارد، لازم است تا با اتخاذ و اعمال سیاست‌هایی مناسب، در صادرات و واردات ­آب مجازی، صادر کننده نباشیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر