سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارترفع موانع و توسعه تجارت بین کشورهای عضو شانگهای

رفع موانع و توسعه تجارت بین کشورهای عضو شانگهای

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۱، رشد قابل توجهی در خصوص صادرات با اعضای شانگهای داشتیم و صادرات ما بیش از ۹ میلیارد دلار بود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا پیمان پاک درباره رفع موانع مبادلات مالی و بانکی میان کشورهای عضو شانگهای، اظهار داشت: صحبت‌های خوبی در این زمینه بین رؤسای جمهور عضو پیمان، اعضای ناظر و شرکا صورت گرفت.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در چند مورد تاکیداتی انجام شد که یکی از این موارد، تجارت کالا بود تا از فرصت اجلاس استفاده و برای توسعه تجارت بین کشورهای عضو شانگهای اقدامات لازم انجام گیرد. در ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۱، رشد قابل توجهی در خصوص صادرات با اعضای شانگهای داشتیم و صادرات ما بیش از ۹ میلیارد دلار بود. این نشان از دیپلماسی فعال در خصوص کشورهای عضو شانگهای دارد.

پیمان پاک اضافه کرد: در جلسات رئیس جمهور با رؤسای کشورهای عضو شانگهای، بر توسعه تجارت و رفع موانع و چالش‌ها تاکید گردید. در بحث مالی و بانکی با کشورهایی مثل روسیه، بلاروس و قزاقستان، اقدامات خوبی انجام داده‌ایم تا از مسیرهای جایگزین استفاده کنیم. علاوه بر این حذف دلار و یورو در دستور قرار می‌گیرد و به طرف‌های مقابل پیشنهاد استفاده از بیمه‌ها و کانال‌های مالی جدید که بانک مرکزی ما در نظر گرفته، ارائه شد.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: رئیس جمهور  بر توسعه تجارت آزاد تأکید دارد. ما تجربه خوبی را در حوزه اوراسیا داشتیم. حدود ۸۰ درصد اقدامات به نتیجه رسیده، آذرماه بحث کارشناسی را نهایی خواهیم کرد و مورد امضا قرار می‌گیرد و برای تصویب به مجالس می‌رود. این اولین تجربه تجارت آزاد ما خواهد بود، کشورهای اوراسیا که اکثراً عضو سازمان شانگهای هستند و رئیس جمهور پیشنهاد دادند که بحث تجارت آزاد را در حوزه شانگهای نیز دنبال کنیم.

وی گفت: موضوع دیگری که رئیس جمهور مطرح کردند، استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بین کشورهای عضو شانگهای است. ما کریدور شمال-جنوب را داریم و در چند ماه اخیر بر آن تمرکز کردیم و ظرفیت‌های ترانزیتی را توسعه دادیم اما حجم کار وسیع است و به مشارکت اعضای شانگهای نیاز است.

پیمان پاک ادامه داد: اعضای سازمان شانگهای برای مشارکت در توسعه زیرساخت‌ها اعلام آمادگی کردند. در جلسه رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور روسیه، در خصوص کریدور شمال-جنوب بحث و بر دو موضوع تاکید شد. موضوع اول تکمیل خطوط راه آهن رشت-آستارا و موضوع دوم افزایش ناوگان دریایی در خزر و توسعه بنادر شمالی خزر بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: در حوزه شرق-غرب صحبت‌های جدی با کشور چین انجام گرفت تا این ظرفیت‌ها را توسعه دهیم. در حال حاضر ظرفیت‌هایی را برای توسعه کالایی داریم. اما وقتی بخواهیم تجارت را با کشورهای عضو شانگهای توسعه دهیم باید زیرساخت‌هایمان را افزایش دهیم و به ابزارهایی مانند کشتی، واگن و … نیاز داریم.

وی افزود: در حوزه بحث‌های نرم و گمرکات، مشابه توافق نامه‌ای که چند ماه گذشته بین ۳ کشور ایران، آذربایجان و روسیه به امضا رسید، با سایر کشورها نیز مذاکراتی انجام شده است. تمام این اقدامات توسعه تجارت و ایجاد درآمد پایدار را برای جمهوری اسلامی به همراه خواهد داشت.

پیمان پاک درباره تشکیل بازار برق منطقه شانگهای، گفت: بزرگ‌ترین تولید کنندگان انرژی جهان، از جمله ایران و روسیه عضو اتحادیه شانگهای هستند و بزرگ‌ترین مصرف کنندگان انرژی جهان مانند چین و هند نیز عضو اتحادیه هستند. رئیس جمهور اشاره به این موضوع داشت که باید ساز و کاری برای همکاری‌های پایدار در حوزه امنیت انرژی تعریف شود. باید در سایر حوزه‌های انرژی امکان مبادلات پایدار انرژی وجود دارد و باید مسئله تأمین انرژی امن و پایدار شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه موضوع امنیت غذایی نیز در دیدار کشورهای عضو شانگهای مورد تاکید قرار گرفت، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور به موضوعاتی مانند سلامت و استفاده از ظرفیت‌های ایران در حوزه سلامت تاکید کردند تا صادرات تجهیزات پزشکی، داروهای بیوتکنولوژی و خدمات گردشگری سلامت به کشورهای عضو شانگهای توسط ایران صورت پذیرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر