سه شنبه, مهر 12, 1401
25.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتدلیل اجرایی نشدن سامانه جامع تجارت

دلیل اجرایی نشدن سامانه جامع تجارت

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کم کاری دستگاه‌ها را مشکل اصلی سامانه جامع تجارت دانست و گفت: اگر سازمان‌ها رویه‌های خود را تمام کرده بودند، این سامانه وضعیت مطلوب‌تری داشت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، حمیدرضا دهقانی نیا در خصوص علت اجرایی نشدن سامانه جامع تجارت اظهار داشت: یک دستگاه و یک وزارتخانه نمی‌تواند کار نکردن و انباشت شدن وظایف گذشتگان را یک تنه به دوش بکشد. نباید وظایفی که باید در گذشته توسط دستگاه‌های مختلف انجام می‌گرفته را فقط از یک وزارتخانه مطالبه کرد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: مشکل سامانه جامع تجارت صرفاً محدود به اتصال و ارتباط نیست. زیرا اگر فقط تبادل اطلاعات صرف بدون صحت سنجی و بدون پایایی، مهم بود که تا به حال این کار انجام پذیرفته بود.

مدیرکل دفتر نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: اگر قرار باشد که سازمان امور مالیاتی، گمرک ایران، سازمان بورس اوراق بهادار، وزارت بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو، سازمان حفظ نباتات و سازمان دامپزشکی با سامانه جامع تجارت تبادل اطلاعات کنند باید داده‌ای ارائه دهند که مسئولتیش را هم بر عهده بگیرند.

دهقانی نیا گفت: ما در سامانه جامع تجارت فقط به دنبال تبادل اطلاعات و داده‌ها نیستیم. هر دستگاهی باید مسئولیت خود را به نحو احسن انجام دهد. به این معنا که فرآیندهای داخلی خود را الکترونیکی کرده و داده‌ها را به اشتراک بگذارد و مسئولیتش را هم بپذیرد.

وی افزود: اگر سامانه جامع تجارت به سر منزل مقصود نرسیده به خاطر این است که تکالیف خود را انجام نداده یا اینکه تکالیف باقی مانده دستگاه‌ها هنوز تکمیل و به این سامانه ارسال نشده است!

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: اگر دبیرخانه مناطق آزاد، سازمان گمرک، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور مالیاتی، سازمان راهداری، بنادر و دریانوردی، راه آهن و بیمه و دیگر سازمان‌ها رویه‌های خود را به پایان رسانده بودند، سامانه جامع تجارت به مراتب وضعیت مطلوب‌تری نسبت به الان داشت.

دهقانی نیا در پایان خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه سامانه جامع تجارت و دیگر سامانه‌ها هیچ وظیفه اجرایی ندارد و تنها وظیفه آن هماهنگی‌ها و نظارت‌ها است. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هماهنگی و نظارت‌ها را انجام می‌دهد و کار را در سطوح بالا پیگیری و هماهنگ می‌کند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر