یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیگردشگریصنعت گردشگری ایران در رتبه ۱۹ دنیا

صنعت گردشگری ایران در رتبه ۱۹ دنیا

طبق اعلام شورای جهانی سفر و گردشگری، صنعت گردشگری ایران در سال گذشته میلادی با ارزش ۴۸.۱ میلیارد دلار در رتبه ۱۹ جهان قرار گرفت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، شورای جهانی سفر و گردشگری ۲۰ کشور نخست دنیا از نظر بزرگی صنعت گردشگری خود در سال ۲۰۲۱ را معرفی کرده است که صنعت گردشگری ایران در جایگاه نوزدهم قرار دارد.

این شورا میزان کمک صنعت گردشگری کشورهای دنیا به تولید ناخالص داخلی آن‌ها طی سال ۲۰۲۱ را مورد بررسی قرار داده و صنعت گردشگری ایران را بالاتر از سوئیس در رتبه نوزدهم در نظر گرفته است.

این گزارش میزان کمک صنعت گردشگری ایران به تولید ناخالص داخلی طی سال ۲۰۲۱ را ۴۸.۱ میلیارد دلار برآورد کرده است که بیشتر از همه کشورهای دنیا منهای ۱۸ کشور بوده است.

صنعت گردشگری

آمریکا با صنعت گردشگری ۱۲۷۱ میلیارد دلاری، رتبه نخست این فهرست را در اختیار دارد. چین با ۸۱۴ میلیارد دلار و آلمان با ۲۵۱ میلیارد دلار به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. کشورهای ژاپن، ایتالیا، هند، فرانسه، مکزیک، انگلیس، اسپانیا، برزیل، کانادا، استرالیا، هلند، روسیه، ترکیه، عربستان و کره جنوبی نیز رتبه‌های چهارم تا هجدهم را به خود اختصاص داده‌اند. ارزش صنعت گردشگری کره جنوبی را که یک پله بالاتر از صنعت گردشگری ایران قرار گرفته است ۴۸.۸ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.

سوئیس با صنعت گردشگری ۴۴.۵ میلیارد دلاری یک پله پایین‌تر از صنعت گردشگری ایران و در رتبه ۲۰ جهان جای گرفته است. ایران بر اساس آمار سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ جزو فهرست ۲۰ کشور نخست دنیا از نظر صنعت گردشگری قرار نگرفته بود. بدین ترتیب در سال ۲۰۲۱ با تغییر دولت در ایران و روی کار آمدن دولت رئیسی، ایران جزو ۲۰ کشور برتر جهان از لحاظ بزرگی صنعت گردشگری قرار گرفت.

صنعت گردشگری

شورای جهانی سفر و گردشگری در بخش دیگری از گزارش خود میزان هزینه‌کرد گردشگران داخلی در هر کشور را مورد بررسی قرار داده که ایران از این نظر در رتبه ۱۶ جهان قرار گرفته است. بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی، گردشگران ایرانی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۳۳.۳ میلیارد دلار در کشور خود هزینه کرده‌اند که این رقم بیشتر از همه کشورهای دنیا به‌جز ۱۵ کشور آمریکا، چین، آلمان، هند، ژاپن، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه، برزیل، کانادا، هلند، اسپانیا، استرالیا و روسیه بوده است.

میزان هزینه‌کرد گردشگران آمریکایی در کشورشان در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۷۳۱ میلیارد دلار بوده است. هزینه‌کرد گردشگران چینی در کشورشان طی این سال نیز ۴۵۸ میلیارد دلار و این رقم برای آلمانی‌ها ۲۱۲ میلیارد دلار بوده است.

ایران در سال ۲۰۱۹ رتبه ۱۷ جهان از نظر هزینه‌کرد گردشگران داخلی در اختیار داشت؛ بنابراین در سال ۲۰۲۱ یک پله در رده‌بندی جهانی صعود داشته است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر