سه شنبه, مهر 4, 1402
19.3 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنضعف رقابت در بخش معدن

ضعف رقابت در بخش معدن

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان سرب و روی ایران معادن بسیار زیاد و متنوع را از مزیت‌های نسبی کشور دانست، اما ضعف رقابت در بخش معدن را یک چالش جدی عنوان کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای حسن حسینقلی گفت: ضعف رقابت در بخش معدن در حالی است که دولت، مجلس و مسئولان مربوطه در سنوات گذشته توجه کافی به بخش معدن به ویژه اکتشاف و فرآوری مواد معدنی نشان نداده‌اند.

وی افزود: مزیت رقابتی باید در کنار این مزیت نسبی معدن قرار گیرد تا این مزیت نسبی به پول، رفاه، تولید و صادرات تبدیل شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان سرب و روی ایران ادامه داد: هم اکنون از ۱۱ هزار و ۵۰۰ معدن در کشور پنج هزار و ۵۰۰ معدن فعالیت می‌منند و خیلی از این معادن فعال نیز در حال تعطیل شدن هستند.

حسینقلی در کنار ضعف رقابت در بخش معدن به مشکلات دیگری هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه از سه سال پیش، بدون کار کارشناسی و همچنین بدون در نظر گرفتن اینکه معادن مواد اولیه خیلی از صنایع در کشور را تأمین می‌کنند، ورود ماشین آلات معدنی به کشور ممنوع شد. این امر روند عملیات معدنی از جمله استخراج را با مشکل مواجه کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: معادن تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع بوده و در امر خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد و افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یک کشور نقش بسزایی دارند. ضمن اینکه بخش معدن و صنایع معدنی به‌عنوان یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد کشور در افزایش تولید ناخالص داخلی، رشد اقتصادی، ایجاد فرصت‌های شغلی، تامین منابع مورد نیاز بسیاری از صنایع، تامین اهداف توسعه پایدار در کشور نقش آفرین است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر