سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتتحریم ها هم نتوانست مانع صادرات خرمای ایران به کشورهای جهان شود

تحریم ها هم نتوانست مانع صادرات خرمای ایران به کشورهای جهان شود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران گفت: در حال حاضر با وجود تحریم های ظالمانه صادرات خرمای ایران به بیش از ۸۵ کشور دنیا انجام می‌شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، ارسلان قاسمی ضمن تأکید صادرات خرمای ایران به بیش از ۸۵ کشور دنیا، افزود: متاسفانه طی سال‌های اخیر تولید خرما در کشور از 1.3 میلیون تن به کمتر از 1.1 میلیون تن در سال رسیده است.

وی ادامه داد: مصر نخستین کشور تولید کننده خرما در جهان به شمار می‌رود. ایران، عربستان، یمن و عراق از نظر تولید خرما به ترتیب مقام دوم، سوم، چهارم و پنجم را در اختیار دارند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران ضمن اشاره به اینکه صادرات خرمای ایران دارای گستره جهانی است، گفت: این مسئله به دلیل مرغوبیت و تولید ارقام مختلف خرما در کشور است.

وی همچنین افزود: از نظر تعداد ارقام خرما مقام نخست در سطح دنیا به ایران تعلق دارد و این به سبب تنوع آب و هوایی در این مرز و بوم است.

قاسمی با بیان اینکه خرمای مجول گونه صادراتی بسیار مناسب از نظر قیمتی است، اظهارداشت: این خرما در کرمان و سیستان و بلوچستان تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین با ارزش ترین خرما از نظر قیمتی در بازار داخل رقم کبکاب و مضافتی است.

قاسمی ادامه داد: ازعمده ترین بازارهای هدف برای صادرات خرمای ایران می توان به پاکستان، هندوستان، افغانستان، ترکیه و امارات اشاره کرد.

وی با بیان اینکه بیشترین خرما در داخل خود کشورهای تولید کننده خرما به مصرف می‌رسد، افزود: برای مثال صادرات خرمای ایران در سال گذشته معادل 320 هزار تن بود و بقیه محصول در داخل مصرف شد.

قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: مصرف خرما فوائد بسیار زیادی برای بدن انسان دارد. به عبارتی 100 گرم خرما 20 درصد نیاز روزانه انسان به پتاسیم را برطرف می‌کند.

وی یادآورشد: خرما دو گرم پروتئین و چندین نوع آنتی اکسیدان دارد و در ضمن منبع خوبی برای تامین منگنز، مس، ویتامین ب شش، آهن و منیزیم است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر