سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتافزایش ۴۰ درصدی صادرات ایران به قاره آفریقا

افزایش ۴۰ درصدی صادرات ایران به قاره آفریقا

بر اساس اعلام سخنگوی گمرک ایران، تجارت میان ایران و قاره آفریقا افزایش ۴۰ درصدی داشته است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، سید روح‌اله لطیفی در نشست بررسی فرصت‌های تجاری ایران و قاره آفریقا در خصوص رشد صادرات ایران به قاره آفریقا گفت: در پنج ماه نخست امسال صادرات ۴۰ درصد و واردات ۱۴۷ درصد با ۵۵ کشور قاره آفریقا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

به گفته وی، توسعه روابط با همسایگان، کشورهای پیرامونی و حضور در بازار کشورهای نزدیک و همسو یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم محسوب می‌شود که ۵۵ کشور آفریقایی در این شاخصه‌ها قرار دارند.

لطیفی با بیان اینکه در سال گذشته شاهد رشد مبادلات با قاره آفریقا بودیم، افزود: در سال گذشته به ۵۰ کشور صادرات و از ۱۸ کشور واردات داشتیم، البته در پنج ماه نخست امسال صادرات ایران به قاره آفریقا ۴۰ درصد و واردات ۱۴۷ درصد با ۵۵ کشور این قاره نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

سخنگوی گمرک ادامه داد: در پنج ماه نخست امسال یک میلیون و ۳۵۴ هزار تن کالا به ارزش ۷۴۱ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۹۲۲ دلار میان ایران و قاره آفریقا مبادله شد. از این میزان سهم صادرات ایران به قاره آفریقا یک میلیون و ۳۱۱ هزار و ۶۴۷ تن به ارزش ۶۹۶ میلیون و ۷۳۱ هزار و ۴۱۲ دلار به ۳۷ کشور آفریقایی بود. سهم واردات هم ۴۲ هزار و ۶۲۹ تن کالا به ارزش ۴۴ میلیون و ۳۹۱ هزار و ۵۱۰ دلار از ۱۹ کشور آفریقایی بوده است.

سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد: آفریقای جنوبی با ۲۱۲ میلیون و ۷۴۰ هزار دلار و رشد ۲۰۳ درصدی، موزامبیک ۱۰۵ میلیون و ۲۹۲ هزار دلار و یک هزار و ۵۱۱ درصدی، سودان با ۸۵ میلیون و ۲۸۳ هزار دلار و رشد ۳۷۴ درصدی، نیجریه با ۸۱ میلیون دلار و رشد ۳۳۴ درصدی و غنا با ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار و کاهش ۶۲ درصدی، پنج مقصد نخست کالاهای ایرانی در تجارت با قاره آفریقا در پنج ماه نخست امسال بوده است.

وی اضافه کرد: تانزانیا با ۱۲ میلیون ۴۲۹ هزار دلار و رشد ۱۶۸ درصدی، کنیا با ۹.۵ میلیون دلار و ۵۱۸ درصدی، آفریقای جنوبی با چهار میلیون و ۵۷۳ هزار دلار و رشد ۳۲۰ درصدی، کنگو با چهار میلیون و ۱۱۷ هزار دلار و غنا با سه میلیون و ۳۴۳ هزار دلار و رشد ۱۳۱ درصدی در پنج ماه نخست امسال پنج کشور مبدا (واردات) بودند، البته کنگو در سال گذشته تجارتی با ایران نداشته است.

لطیفی در ادامه سخنان خود در خصوص صادرات ایران به قاره آفریقا تصریح کرد: در تجارت با آفریقای جنوبی جهش مناسب داشتیم، اما به اهداف نرسیدیم. در سال گذشته ایران به آفریقای جنوبی ۲۵۴ میلیون و ۲۶۸ هزار دلار با رشد ۵۷۰ درصدی نسبت به سال ۹۹ صادرات داشت و ۶ میلیون و ۴۴۵ هزار دلار واردات انجام داده است.

سخنگوی گمرک افزود: بر اساس آمارهای تجاری در دهه گذشته تجارت ایران و قاره آفریقا با فراز و نشیب بسیاری همراه بوده است. گمرک آمادگی امضای موافقت‌نامه تجاری برای افزایش سرعت تجاری، کنترل گمرکی و تبادل و پردازش اطلاعات را دارد تا تبادلات افزایش یابد.

وی در تکمیل صحبت‌های خود درباره صادرات ایران به قاره آفریقا خاطرنشان کرد: مواد اولیه و ماشین‌آلات کالاهای وارداتی و مشتقات نفتی، پتروپالایشگاهی، مواد غذایی و مواد معدنی محصولات صادراتی به آفریقای جنوبی بوده است.

در این نشست، ویکا خومالو سفیر آفریقای جنوبی در ایران با بیان اینکه مبادلات ایران با کشورهای آفریقایی به قرن قبل بازمی‌گردد که میزان آن اندک بود، اظهار کرد: از زمان دستیابی آفریقا به آزادی و استقلال شاهد رشد مبادلات دو کشور هستیم؛ اما به دلیل برخی مشکلات نتوانستیم به مرز مطلوب تجاری دست یابیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر