سه شنبه, آذر 8, 1401
13.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشماموریت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به پایان رسید

ماموریت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به پایان رسید

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از پایان ماموریت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو پس از ایفای نقش در ایجاد شفافیت در عرضه و تقاضا، حذف رانت و تنظیم بازار خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای امید قالیباف اظهار داشت: هر چند سامانه یکپارچه تخصیص خودرو دیگر موضوعیت ندارد اما قرعه کشی خودرو فقط در مورد محصولات ایران خودرو انجام می‌گیرد.

وی افزود: با افزایش تولید در صنعت خودرو، طرح‌های بیشتری از قرعه کشی خارج شد و در حال حاضر فقط برخی محصولات ایران خودرو با فرآیند قرعه کشی عرضه خواهد شد. بنابراین ماموریت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو پایان یافته است.

مشاور وزیر صمت ضمن اشاره به رشد 6 درصدی صنعت خودرو در 6 ماهه نخست امسال گفت:‌ عملکرد خودروسازان بخش خصوصی،‌ در شش ماهه 1401 ، تولید 80 هزار و 251 دستگاه بود که در مقایسه با  تولید 32 هزار و 850 دستگاه مدت مشابه سال قبل، رشد زیادی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در همین مدت ایران خودرو و سایپا نیز 402 هزار و 866 دستگاه خودرو کامل تولید کرده‌اند که در مقایسه با تولید 105 هزار و 303 دستگاه مدت مشابه سال گذشته رشد 283 درصدی دارد.

قالیباف گفت:‌ با توجه به ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل،‌ تصمیم گرفته شد در هر نوبت قرعه کشی به جای 10 درصد، 20 درصد به سهمیه جایگزینی خودروهای فرسوده تعلق گیرد.

سخنگوی وزارت صمت که از پایان ماموریت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خبر داده بود، در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا اظهار داشت: وزارت صمت شرایط عرضه خودرو در بورس را هم به سازمان بورس و هم به خودروسازان ابلاغ کرده است که از جمله آن، رعایت 50 درصدی فروش محصولات با قیمت کارخانه در طرح جوانی جمعیت است.

قالیباف در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه ماموریت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو پایان یافته اما فروش خودرو توسط خودروسازان به معنای نبود نظارت بر آ‌ن‌ها نیست. سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان بر فرآیند قیمت وفروش نظارت خواهد داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر