یکشنبه, آذر 6, 1401
11.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشراه آهن رشت-آستارا با ۸۰۰ میلیون یورو طی سه سال تکمیل می...

راه آهن رشت-آستارا با ۸۰۰ میلیون یورو طی سه سال تکمیل می شود

معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در خصوص احتمال تکمیل پروژه راه آهن رشت-آستارا با تامین منابع مالی از سوی روسیه توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، عباس خطیبی درباره تکمیل پروژه راه آهن رشت-آستارا اظهار داشت: همانطور که بارها از جانب وزیر راه اعلام شد، ما مصمم هستیم راه آهن ۱۶۲ کیلومتری رشت-آستارا ساخته شود. این پروژه را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ریلی کشور تلقی می‌کنیم و از این رو بحث مشارکت طرف‌های روسی یا حتی کشور آذربایجان هم در این خصوص مطرح است.

وی ادامه داد: فرآیند اجرایی در راه آهن رشت‌-آستارا از اواخر سال ۱۳۹۸ شروع شده و این کار متوقف نبوده است. تا کنون ۱۰ کیلومتر از بخش ابتدایی این راه آهن از سمت رشت زیرسازی شده و از سمت آستارا نیز حدود ۱۱ کیلومتر از مسیر را با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا عقد قرارداد انجام داده‌ایم و در دست اجراست. اکنون این موضوع مطرح شده که کار اجرایی مربوط ‌به حد فاصل بین این دو نقطه که حدود ۱۴۰ کیلومتر می‌شود را آغاز کنیم تا تمام طول این مسیر به دست اجرا برسد.

معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور اضافه کرد: برای این موضوع ابتدا نیازمند عقد قرارداد بودیم که با ترک تشریفاتی که از سوی وزارت راه و شهرسازی برای سازمان برنامه و بودجه کشور در شهریورماه امسال ارسال شده، پیگیر هستیم که مجوز بگیریم و مطابق با ماده ۲۸ آیین‌نامه برگزاری مناقصات بتوانیم با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا عملیات اجرایی این محدوده را هم که هنوز شروع نشده، به‌صورت طرح و ساخت آغاز کنیم.

خطیبی افزود: برای تامین منابع این پروژه به دنبال روش‌های مختلفی هستیم. در سال‌های قبل تامین بودجه از سوی چینی‌ها مطرح بود. در دوره‌ای با کشور آذربایجان به‌صورت مستقل وارد مذاکره شدیم که به نتیجه قطعی نرسیدیم و هر کدام هم دلایلی داشتند. اما لازم بود مذاکره صورت گیرد که درنهایت منجر به نتیجه نشد. تا اینکه اخیرا بحث ورود کشور روسیه برای تامین مالی و اینکه چطور می‌خواهد در این پروژه ایفای نقش کند به میان آمد.

وی تصریح کرد: دو ماه قبل هیئتی از راه آهن روسیه از راه آهن رشت-آستارا بازدیدی داشتند که تمام طول مسیر را دیدند و جلساتی برگزار کردند. همچنین‌ نقشه‌های فنی مسیر در اختیارشان قرار گرفت و مقرر شد آن‌ها ظرف دو ماه در مورد نحوه ورودشان به این پروژه اعلام نظر کنند. در این حد فاصل زمانی، سوالاتی را مطرح کرده و از مبادی دیپلماتیک برای ما فرستادند. ما هم پاسخ‌های  فنی اینها را تهیه کردیم و در دست ارسال داریم و این مذاکرات درحال انجام است و باید منتظر نقطه‌نظر طرف روسی باشیم که ببینیم نحوه ورودشان چطور خواهد و در بعد ساخت یا تامین مالی ورود می‌کنند.

معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور خاطرنشان کرد: در هر صورت مصمم هستیم که راه آهن رشت-آستارا ساخته شود. هم طرف روس این علاقه‌مندی را دارد و ما هم از سالیان قبل در برنامه‌مان بوده و داریم کارمان را پیش‌ می‌بریم. همچنین به جز منابع خارجی، برای تامین از سوی منابع داخلی هم برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و آن‌ها را هم به‌موازات پیش می‌بریم. در هر صورت همانطور که وزیر راه و شهرسازی گفتند، وزارت راه پای این پروژه ایستاده و هر طور شده، این پروژه را احداث خواهد کرد و به اتمام می‌رساند و برای تامین منابع هم حتما اقدامات موثری صورت می‌پذیرد.

خطیبی در پایان درباره برآورد مالی و زمانی پروژه راه آهن رشت-آستارا توضیح داد: تخمین ما این است که حدود ۸۰۰ میلیون یورو برای احداث این پروژه هزینه نیاز است و مدت سه تا حداکثر چهار ساله را هم برای تکمیل آن پیش‌بینی کرده‌ایم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر