یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللایران بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان

ایران بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان

صندوق بین المللی پول از افزایش 150 میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2022 خبر داد و ایران را بیست و یکمین اقتصاد بزرگ دنیا در این سال معرفی کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول حکایت از آن دارد که ایران در سال 2022  توانسته جایگاه خود به عنوان بیست و یکمین اقتصاد بزرگ دنیا را حفظ کند.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین المللی، تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2022 به بیش از  1599 میلیارد دلار می‌رسد که نسبت به سال گذشته افزایش 150 میلیارد دلاری خواهد داشت.

تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2021 بیش از 1449 میلیارد دلار اعلام شده است.

اقتصاد ایران

ایران بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان

بر این اساس در رتبه بندی 192 کشور جهان، ایران در رتبه بیست و یکم از نظر حجم تولید ناخالص داخلی خود در سال 2022 قرار گرفته که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است و رتبه بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان را حفظ کرده است.

به این ترتیب، تولید ناخالص داخلی ایران از 171 کشور در جهان کمتر است و تنها 20 کشور از تولید ناخالص داخلی بیشتری نسبت به ایران برخوردارند.

تولید ناخالص داخلی کشورهایی مانند استرالیا، بلژیک، اتریش، قطر، نروژ، سوئد، سوئیس، امارات، یونان، فنلاند و بلاروس از ایران کمتر است.

چین بزرگ‌ترین اقتصاد جهان

چین با تولید ناخالص داخلی 30 هزار و 74 میلیارد دلاری در رتبه نخست جهان قرار گرفته و آمریکا با 25 هزار و 35 میلیارد دلار در رتبه دوم و هند با 11 هزار و 665  میلیارد دلار در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

پس از آن‌ها به ترتیب ژاپن، آلمان، روسیه، اندونزی، برزیل، انگلیس، فرانسه، ترکیه، ایتالیا، مکزیک، کره جنوبی، کانادا، اسپانیا، عربستان، تایوان، مصر و استرالیا در جایگاه‌های چهارم تا بیستم اقتصاد بزرگ جهان قرار دارند.

اقتصاد ایران سال آینده بزرگ تر می شود

طبق پیش بینی این گزارش، تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2023 نیز با رشد 90.8 میلیارد دلاری نسبت به سال 2022 همراه خواهد بود و به 1690 میلیارد دلار می‌رسد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر