یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتبرگزاری مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهور

برگزاری مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهور

مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهوری در روز شنبه ۳۰ مهرماه برگزار می‌گردد و از ۵۷ صادرکننده برتر سال ۱۴۰۱ تقدیر خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، هفته آخر مهرماه هر سال، ثانیه‌ها برای صادرکنندگان به اندازه دقیقه طول می‌کشد چرا که در روز ملی صادرات ثمره یک سال تلاش خود را برای انتخاب شدن به‌عنوان صادرکننده نمونه خواهند دید.

در روز ۲۹ مهرماه هر سال طی مراسمی، صادرکنندگان نمونه آن سال معرفی خواهند شد و شرکت‌های برتر در این زمینه مورد تقدیر قرار می‌گیرند. اما امسال به علت مصادف شدن ۲۹ مهرماه روز ملی صادرات با روز جمعه، برگزاری این مراسم با یک روز تأخیر در روز شنبه ۳۰ مهرماه خواهد بود.

در فرآیند انتخاب صادرکنندگان برتر ۱۴۰۱ که طی فراخوانی از ۲۲ تیرماه تا ۵ مردادماه اعلام شد، تعداد ۶۱۲ شرکت در ۷۶ گروه کالا و خدمات ثبت‌نام کردند تا در نهایت به مناسبت روز ملی صادرات طی مراسمی در روز شنبه از ۵۷ صادر کننده برتر با حضور رئیس جمهور تقدیر شود.

در میان ۶۱۲ شرکت، صادرکنندگان سیمان و کلینکر با ۳۲ و محصولات پایه پتروشیمی پلیمری با ۳۱ مورد بیشتری سهم را داشتند. اما ثبت‌نام صادرکنندگان لوازم خانگی انرژی‌بر با ۱۴، داروهای شیمیایی با ۱۱، محصولات دانش بنیان و فناوری بالا با ۱۰، قطعات یدکی و مجموعه‌های خودرو با ۱۰ مورد نشان از رونق صادرات صنایع پیچیده، دانش بنیان و فناوری بالا در سایه اصلاح سیاست‌ها دارد.

چنانکه این اصلاحات در روند انتخاب صادرکننده نمونه نیز صورت گرفت تا با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری و تأکیدات و منویات ایشان بر توسعه تولید، صادرات و حمایت از محصولات دانش بنیان، سهم این شرکت‌ها در انتخاب صادرکننده نمونه ارتقا یافت.

در روند انتخاب صادرکننده نمونه ۱۴۰۱ در روز ملی صادرات شاخص‌های مختلفی از جمله «سنجش تولید و سرمایه‌گذاری مشترک با طرف‌های خارجی»، «عمق دانش بنیانی»، «فعالیت در مناطق محروم و کم برخوردار»، «میزان اشتغالزایی»، «میزان نفوذ در شبکه مصرف بازارهای هدف»، «سطح پیچیدگی محصول و ارزش افزوده»، «عضویت در تشکل‌های تخصصی صادراتی»، «ثبت برند بین‌المللی» و «استفاده از نیروی انسانی، مصالح و تجهیزات داخلی در پروژه‌های خارج از کشور» دخیل بود.

در نهایت نیز ۵۷ صادرکننده نمونه ۱۴۰۱ با توجه به شاخص‌های تعیین شده توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های صمت، جهاد و کشاورزی، سازمان‌های برنامه و بودجه و استاندارد، بانک مرکزی، اتاق تعاون، اتاق بازرگانی و صنایع و معاون و کشاورزی، گمرک و به ریاست رئیس سازمان توسعه تجارت انتخاب شدند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر