شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهسود ده شدن بانک های دولتی

سود ده شدن بانک های دولتی

طبق اعلام وزارت اقتصاد ۵ بانک از ۶ بانک دولتی بر مبنای صورت‌های مالی سال ۱۴۰۰ منتشر شده در کدال، سودده شده‌اند و شاهد کاهش ۶۰.۳ درصدی زیان بانک ملی بوده‌ایم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن اعلام خبر سود ده شدن بانک های دولتی، تاکید کرد: بخش عمده ناترازی بانک‌های کشور در دهه ۹۰ و ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی و بانکی و عدم نظارت مناسب بر عملکرد بانک‌ها رخ داده است.

اینکه ناترازی و زیان بانک‌ها را تماما به گردن تسهیلات تکلیفی بیندازیم، بسیار اشتباه است چرا که در بررسی وضعیت بانک‌های کشور، ناتراز‌ترین بانک‌ها، برخی بانک‌های خصوصی هستند که هیچگونه تسهیلات تکلیفی به غیر از پرداخت اندک وام قرض‌الحسنه ازدواج در چارچوب منابع قرض‌الحسنه خود نداشته‌اند.

از آنجا که تسهیلات قرض‌الحسنه نمی‌تواند مصارفی غیر از قرض‌الحسنه داشته باشد بنابراین الزام بانک‌ها به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از محل منابع قرض‌الحسنه، سیاستی منطقی و بدون بار مالی و یا هزینه مضاعف بر دوش بانک‌ها خواهد بود.

اما درباره بانک های دولتی، اتفاقی که در سال ۱۴۰۰ به وقوع پیوسته و این سال را نسبت به سال گذشته متمایز کرده، سودده شدن ۵ بانک از ۶ بانک دولتی و کاهش ۶۰.۳ درصدی زیان بانک ملی است. بانک ملی از محل عملیات بانکی که شامل تسهیلات اعطایی و پرداخت سود سپرده می‌شود، برخلاف سال ۹۹ که ۱۵۹۹ میلیارد تومان زیان به ثبت رسانده بود، بالغ بر ۱۳۹۱ میلیارد تومان سود کسب کرده است.

درآمد ۶ بانک دولتی از مابه‌التفاوت درآمد تسهیلات و سود سپرده پرداختی به مشتریان در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۵.۶ درصد بیشتر از سال قبل بوده و جمع درآمد عملیاتی این بانک‌ها ۳۸.۸ درصد رشد را نشان می‌دهد. این ارقام گویای تغییر آهنگ حرکت بانک های دولتی به سمت اصلاح ساختار و ترازنامه است و نمی‌توان بدون توجه به این ارقام و تحلیل جزئیات تغییرات ترازنامه، با کلی‌گویی وضعیت بانک های دولتی را تحلیل کنیم.

همانطور که گفته شد، زیان انباشته بانک های دولتی که در صورت مالی سال ۱۴۰۰ هم ثبت شده است، به عملکرد این بانک‌ها در سال‌های گذشته مربوط می‌شود و به‌طور طبیعی نمی‌توان زیان انباشته این بانک‌ها را با به دست گرفتن دولت به مدت ۶ ماه از سال ۱۴۰۰، صفر کرد. زیان بانک های دولتی به روش‌های مختلف از جمله افزایش درآمد عملیاتی از محل عملیات بانکی، افزایش سرمایه و رشد بازدهی از این محل و تبدیل دارایی‌های منجمد به دارایی‌های مولد پیگیری می‌شود.

در همین راستا سرمایه ۶ بانک دولتی کشاورزی، ملی، توسعه صادرات، توسعه تعاون، مسکن و صنعت و معدن از ۱۳۷ هزار و ۹۳۷ میلیارد تومان در سال مالی ۱۳۹۹ به ۱۶۲ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان در سال مالی ۱۴۰۰ افزایش یافت. سیاست افزایش سرمایه بانک‌ها در سال‌های آتی هم ادامه می‌یابد؛ بنابراین روند حرکت بانک های دولتی همانند سال‌های گذشته نیست و با استمرار سیاست‌های اصلاحی در سال جاری و سال‌های آینده قطعا می‌توان شرایط بهتری را برای بانک‌های کشور، به‌ویژه بانک‌های دولتی به وجود آورد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر