یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنمیزان صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در شش ماه نخست...

میزان صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در شش ماه نخست امسال

شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی ایران صادرات پنج میلیارد و ۶۲۹‌میلیون دلاری انواع محصولات این بخش را از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه رقم زدند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، این میزان صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران مشتمل بر صدور بیش از ۲۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع محصولات این بخش بوده است.

میزان صادرات در این مدت در هم‌سنجی با سال ۱۴۰۰ از نظر ارزشی افت هشت درصدی و از نظر وزنی کاهش ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، در ۶ ماهه ابتدایی امسال بیشترین میزان صادرات به زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با بیش از ۲ میلیارد و ۵۸۷ میلیون دلار تعلق دارد که  ۴۵.۹ درصد صادرات محصولات این بخش را به خود اختصاص داده است.

پس از آن، مس و محصولات پایین‌دست با ۷۷۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار، زنجیره آلومینیوم و محصولات با ۵۶۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار، زنجیره روی با ۲۹۴ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار و گندله سنگ‌آهن با ۲۳۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در رتبه‌های دوم تا پنجم صادرات جای گرفتند.

همچنین در این مدت صادرات ۶ میلیون و ۲۲۹ هزار تن محصولات زنجیره سیمان (سیمان و کلینکر) به ارزش ۱۶۱ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار انجام شد.

بیشترین رشد ارزش صادرات در این مدت نیز متعلق به فلزات و سنگ‌های گرانبها (طلا، نقره و غیره) با ۲۲۷‌درصد بوده است.

«امیر صباغ» مدیر توسعه سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو در این زمینه گفت: افت قیمت‌های جهانی در حال اثرگذاری بر روند صادرات بخش معدن و صنایع معدنی ایران بوده، هرچند از نظر وزنی، وضعیت در شهریورماه بهبود یافته است.

گفتنی است در نیمه نخست سال جاری بیش از ۲ میلیون و ۴۷ هزار تن انواع محصولات معدن و صنایع معدنی به ارزش ۲ میلیارد و ۱۸۸ میلیون دلار وارد کشور شد که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب رشد سه درصدی و ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر