سه شنبه, آذر 8, 1401
13.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشرییسی در روز ملی صادرات: امروز شاهد رشد صادرات در کشور هستیم

رییسی در روز ملی صادرات: امروز شاهد رشد صادرات در کشور هستیم

رئیس‌جمهور در بیست و ششمین سالروز ملی صادرات گفت: امروز علی‌رغم تمام تحریم‌ها و تهدیدها شاهد رشد صادرات در کشور هستیم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رییسی در بیست و ششمین سالروز ملی صادرات اظهار کرد: ۴۰ درصد رشد صادرات و ۱۳ درصد رشد صادرات غیرنفتی در سال جاری نشان از عزم صادرکنندگان و فعالان اقتصادی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر احیای کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی، مثبت شدن تراز تجاری، رشد تولید و صادرات نفتی و غیرنفتی دشمن را عصبانی می‌کند، بگذار عصبانی شود و از این عصبانیت بمیرد. ما متوقف نمی‌شویم. ما افسران و سربازان خنثی‌کردن تحریم‌ها و دور زدن تحریم‌ها را داریم.

وی یادآور شد: دیروز در صنعت نظامی گرفتار سیم خاردار بودیم، اما امروز در نیویورک و سمرقند یکی از خواسته‌هایشان این است که یکی از صنایع‌ نظامی‌مان را به آن‌ها بفروشیم. می‌گویند ما شنیده‌ایم که صنایع نظامی شما پیشرفته‌ است و با بقیه کشورها فرق دارد.

رییسی تاکید کرد که «ما امروز جنگ اراده‌ها  را داریم» و افزود: یک اراده نمی‌خواهد ما  تولید داشته باشیم و ملت ایران با اراده می‌خواهد این کار را انجام دهد.

رییس‌جمهور با بیان این‌که «قابل پیش بینی شدن تولید در گروی ثبات است و هرچه ثبات بیشتر شود و تصمیمات لحظه‌ای کنار رود طبیعتا تولید رشد بیشتری خواهد یافت» ادامه داد:  دستورالعمل‌ها و تصمیمات باید متقن باشد و دارای ثباتی باشد که به بازار و عرضه کالا ثبات دهد.

وی همچنین با بیان این‌که «امروز کیفیت حرف بالایی را  می‌زند، بسیارمهم است که کار از کیفیت بالایی برخوردار باشد و دستیابی به رشد اقتصادی در گروی صادرات در کشور است‌.» تاکید کرد: همانطور که ملت در جنگ تحمیلی سرافراز شد، در این جنگ تحریمی نیز تاکنون سرافراز شده‌ایم.  سخنگوی امریکا خودش گفته که در فشار حداکثری شکست خورده است. حرف خودشان است.

رییسی ادامه داد: نباید صادر کننده‌ای را که تشویق می‌کنیم، اگر ارز را نیاورد متهم کنیم بلکه باید مشکلش رفع شود و باید تسهیل کرد که کالا به سهولت صادر شود.  باید دنبال شود که صادر کننده با یک روش صادر کند.

وی با بیان این‌که «ما باید جایگاه رفیعی در ترانزیت منطقه داشته باشیم»، گفت: ترانزیت خدمات فنی و مهندسی مهم است و بخش مهمی از کار صادرات ما می‌تواند باشد و باید بر روی آن کار شود.

رییس جمهور با اشاره به بحث گردشگری سلامت گفت: در این زمینه جمهوری اسلامی در منطقه و جهان حرف دارد. بهترین عمل‌های جراحی در کشور انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت: از فرمایشات رهبری مساله جلوگیری از خام فروشی است و باید ارزش افزوده ایجاد کرد. شما ببینید بهترین کاشی، سرامیک، پارچه، پرده، مبل، فرش و … کجا تولید می‌شود؟

رییس جمهور با بیان این‌که «احیای کارخانه‌ها از سیاست دولت است و ادامه دارد»، گفت: دیپلماسی سیاسی باید در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد و هیچ سفیری از ما در خارج از کشور نباید دغدغه مسایل اقتصادی جزو مساله اولش باشد. رشد ۴۰ درصدی صادرات عزم فعالان اقتصادی کشور است. همه تلاش باید در چارچوب تولید باشد و باید  مجلس در این زمینه  قوانین را اصلاح کند.

وی با بیان این‌که «دشمن تلاش می‌کند که کشور مولد نباشد و فقط مصرف کننده باشد»، گفت: ما  با وجود تحریم‌ها در صادرات پیروز شدیم. باید شورای عالی صادرات تشکیل شود و باید دانشگاه در کنار تولید باشد.

رییسی با اشاره به مساله برنامه هفتم گفت: جایگاه تجارت در برنامه هفتم مهم است و در مجلس و دولت دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: حجم و کیفیت صادرات، نشان قدرت اقتصادی است و نشانه‌های خوبی است و افزایش صادرات نشان دهنده بسیاری از موفقیت‌ها در کشور در همه حوزه‌هاست. ما می‌توانیم عرصه‌های مختلفی در صادرات داشته باشیم.

رییس‌جمهور گفت: فعال کردن بازارچه‌های مرزی لازم است و می‌تواند به توسعه تجارت کمک کند.

وی در پایان گفت: ما بسته ای را برای رفع مشکلات تجاری پیشنهاد کردیم و ابلاغ شد و گامی بود که صادرکنندگان خوشحال شدند. مجلس و دولت و تمامی بخش‌های کشور به تبعیت رهبری مصمم برافزایش تولید در کشور و صادرات غیرنفتی در کشور هستند.

گفتنی است که در این مراسم از صادرکنندگان برتر تجلیل شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر