سه شنبه, آذر 8, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتعهد ایجاد 300 هزار شغل در مسیر توسعه مشاغل خانگی

تعهد ایجاد 300 هزار شغل در مسیر توسعه مشاغل خانگی

رئیس دبیرخانه مشاغل خانگی از رشد سه برابری پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در سال جاری خبر داد و تعهد ایجاد 300 هزار شغل خانگی را دلیل توجه دولت به توسعه مشاغل خانگی دانست.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، تعهد ایجاد 300 هزار شغل خانگی از توجه دولت به توسعه مشاغل خانگی حکایت دارد. اهمیت کارآفرینی و ضرورت توجه به آن در توسعه کشورها و نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی به عنوان یک فعالیت کارآفرینانه امری اثبات شده و غیرقابل انکار است.

بخش زیادی از مفهوم کارآفرینی را شاید بتوان منحصر به فعالیت‌هایی دانست که در منزل و توسط زنان خانه دار انجام می‌پذیرد.

مشاغل خانگی به تمام فعالیت‌هایی گفته می‌شود که توسط بانوان یا حتی آقایان در زمینه ایجاد و راه اندازی یک کسب و کار در فضای مسکونی شکل گیرد؛ به طوری که بتوان بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، محصولاتی را برای فروش به بازار عرضه کرد.

در این نوع از مشاغل، به جای اینکه فرد برای کار به بیرون از منزل برود، خود در خانه مانده و کار را به خانه می‌آورد. مزیت این نوع اشتغال این است که نیازی به فضای اضافه و هزینه‌های جانبی آن مثل اجاره ساختمان ندارد و فرد می‌تواند با سرمایه اولیه کمتری کار خود را شروع کرده و درآمد کسب کند.

با نگاهی به جوامع توسعه یافته درمی‌یابیم که در تمام آن‌ها سیاست‌های حمایتی از مشاغل خانگی و خرد سال‌هاست که در حال اجرا و پیگیری بوده و باور به نقش مشاغل خانگی در رونق اقتصادی جامعه در آن‌ها نهادینه شده است. از اجرای طرح‌های مشاغل خانگی در دنیا بیشتر از سی سال می‌گذرد و اکنون درصد زیادی از مشاغل در کشورهای توسعه یافته به مشاغل کوچک و خانگی وابسته هستند.

در کشور ما نیز طرح ملی توسعه مشاغل خانگی پس از آسیب‌شناسی طرح‌های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی طراحی و تصویب شد. به‌منظور اجرا و پیاده‌سازی این طرح، جهاد‌دانشگاهی به‌عنوان یک نهاد توسعه‌ای، واسطه‌ای و تسهیلگر مکلف به شناسایی، توانمندسازی (آموزش و مشاوره) اشخاص حقیقی و حقوقی و پایدارسازی مشاغل خانگی با اتصال به بازار با بهره‌مندی از شبکه‌های افقی و عمودی گردید. ضمناً جهاددانشگاهی به کمک شبکه کارشناسان، مشاوران و تسهیلگران خود در سراسر کشور تلاش می‌کند با بهره‌مندی از ظرفیت‌های تمامی سازمان‌های دولتی و غیردولتی به‌ویژه بخش خصوصی، حلقه‌های مفقوده و خلأ طرح‌های مشابه قبلی را  مورد شناسایی قرار داده و نقش و جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور را توسعه دهد.

تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه مشاغل خانگی در کشور

آزیتا همتیان رئیس دبیرخانه مشاغل خانگی ضمن اشاره به سهم 3 درصدی مشاغل خانگی از بازار تولید و اشتغال کشور، اظهار داشت: با تغییر رویکرد تک بعدی به مشاغل خانگی می‌توان افزایش این سهم را رقم زد.

وی یکی از مشکلات حوزه مشاغل خانگی در گذشته را تعدد متولیان و فقدان یک شبکه منسجم و نظام ‌مند از همه دستگاه‌های متولی در این حوزه خواند و گفت:  با تدبیر دولت سیزدهم نسبت به این موضوع و هم افزایی بیشتر بین نهادهای متولی در این زمینه می‌توان بسیاری از مشکلات را برطرف ساخت.

همتیان ادامه داد: اکنون حدود 515 رشته در حوزه مشاغل خانگی مانند کشاورزی، صنایع دستی، صنایع تبدیلی و… وجود دارد که بیشترین تمرکز بر روی حوزه صنایع دستی است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: حمایت از مشاغل خانگی به شبکه سازی و هم افزایی همه دستگاه‌ها نیاز دارد.

وی با اشاره به همکاری وزارت کار با جهاددانشگاهی برای توسعه مشاغل خانگی افزود: جهاددانشگاهی در این طرح عملکرد خوبی داشته و نهایت همکاری خود را با وزارت تعاون، کار و رفاه به نمایش گذاشته و توانسته در جهت تحقق اشتغال پایدار در این طرح به دستاوردهای خوبی برسد .

همتیان با تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه مشاغل خانگی در کشور اظهار داشت: مشاغل خانگی در دولت‌های گذشته چندان موردتوجه قرار نگرفته اما دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به توسعه مشاغل خانگی دارد و حمایت از مشاغل خانگی در ابعاد مختلف موردتوجه قرار دارد.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم این دولت، تسهیلگری در صدور مجوزهای کسب‌وکار ازجمله  مشاغل خانگی بود. اولین اقدام در این زمینه مانع زدایی و تسهیل در صدور مجوزهای مربوط به مشاغل خانگی بود. لازم به ذکر است در حال حاضر از 515 رشته مصوب شغل خانگی، مجوز 95 در صد رشته‌های خانگی، به‌صورت آنی صادر می‌گردد که در جای خود یک گام بسیار مهمی است که دولت برداشت. این امر مسیری بود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای تسهیل شرایط برای توسعه مشاغل خانگی در کشور ترسیم کرد.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور افزود: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از طرح‌های خوبی بود که با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط جهاددانشگاهی به اجرا درآمده است. خوشبختانه باید اعلام کنیم جهاددانشگاهی در این طرح که در 31 استان کشور اجرا می‌شود عملکرد خوبی داشته و نهایت همکاری خود را با وزارت تعاون، کار و رفاه  به نمایش گذاشته  و توانسته در جهت تحقق اشتغال پایدار در این طرح دستاوردهای خوبی کسب کند.

همتیان از ادامه همکاری با جهاددانشگاهی برای توسعه مشاغل خانگی در کشور خبر داد و تصریح کرد:  دوسوم طرح ملی توسعه ملی مشاغل خانگی انجام‌شده و تا پایان سال این طرح به اتمام می‌رسد اما همکاری دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور با جهاددانشگاهی ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه اشتغال جلسات خوبی با معاونت آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی داشته‌ایم اظهار داشت: نه‌تنها در حوزه مشاغل خانگی بلکه برای توسعه همکاری‌ها در سایر حوزه‌های اشتغال و کارآفرینی نیز با جهاددانشگاهی برنامه داریم.

رتبه اول صدور مجوزهای کسب‌وکار بین دستگاه‌ها مربوط به مشاغل خانگی است

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور خاطرنشان کرد: دولت و شخص رییس‌جمهور توجه و نگاه ویژه‌ای به توسعه مشاغل خانگی دارند. به دلیل حمایت دولت و مانع زدایی در صدور مجوزها، رتبه اول صدور مجوزهای کسب‌وکار بین دستگاه‌های اجرایی مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حوزه مشاغل خانگی اختصاص دارد.

وی گفت: در سال 1401 نگاهمان به تغییرات رویکردی به توسعه مشاغل خانگی است. در سال‌ها و دولت‌های قبل، تسهیلات اختصاص داده‌شده به مشاغل خانگی عمدتاً روند نزولی داشته لیکن در سال جاری این تسهیلات رشد سه برابری داشته است.

همتیان افزود: در این زمینه بسیاری از موانع ازجمله امضاهای طلایی که مردم سال‌ها با آن مواجه بودند و دچار سردرگمی می‌شدند برطرف شد؛ در حال حاضر مردم می‌توانند با مراجعه به درگاه ملی صدور مجوزها به‌صورت آنی، مجوز موردنیاز خود را برای فعالیت در حوزه مشاغل خانگی دریافت کنند.

تعهد 300 هزار شغل در مسیر توسعه مشاغل خانگی

همتیان تصریح کرد: تعهد ایجاد 300 هزار شغل خانگی از توجه دولت به توسعه مشاغل خانگی حکایت دارد. دولت برای سال اول فعالیت خود، ایجاد یک‌میلیون شغل را در نظر گرفته بود که 300 هزار مورد آن به بخش مشاغل خانگی اختصاص دارد. همه تلاش ما این است که بتوانیم تا پایان سال این 300 هزار شغل تحقق یابد.

وی به آمار متنوع توسعه مشاغل خانگی در کشور اشاره و تصریح کرد: در یک سال اول فعالیت دولت سیزدهم بیش از 139 هزار مجوز مشاغل خانگی صادرشده، 41 هزار نفر موفق به اخذ تسهیلات بانکی شده‌اند و 76 هزار شغل پایدار در این حوزه ایجادشده است؛ به عبارت بهتر باید اعلام کنم در یک سال اول دولت سیزدهم نسبت به سال 1399 صدور مجوزهای مشاغل خانگی400 درصد، افراد بهره‌مند از تسهیلات 300 درصد و اشتغال ایجادشده  200 درصد رشد داشته که حاکی از تحولات خوب در حوزه مشاغل خانگی برای کل کشور خواهد بود.

رشد 54 درصدی تعداد رشته‌های شغلی مشاغل خانگی

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور به رشد 54 درصدی تعداد رشته‌های شغلی مشاغل خانگی در کشور اشاره کرد و گفت: تعداد رشته‌های مصوب مشاغل خانگی از 335 رشته به 515 رشته افزایش‌یافته و تلاش می‌کنیم تعداد رشته‌های مشاغل و کسب‌وکارهای خانگی را به باز هم افزایش دهیم. در حال حاضر رویکرد ما این است که نباید نگاه تک‌بعدی و سنتی به توسعه مشاغل خانگی داشته باشیم؛ باید بستر حضور همه گروه‌ها اعم از زنان به‌ویژه زنان خانه‌دار، مردان، جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهی و… را برای ورود به حوزه مشاغل خانگی فراهم کنیم.

همتیان بر ضرورت گفتمان سازی در حوزه مشاغل خانگی تاکید کرد و اظهار داشت: باید با استفاده از همه ظرفیت‌ها مانند آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی، زمینه را برای توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی فراهم سازیم. باید تلاش کنیم سهم مشاغل خانگی به سه درصد فعلی از اقتصاد و اشتغال کشور محدود نشود و به نقطه مطلوب از تولید ناخالص داخلی که با آن فاصله داریم در این زمینه برسیم.

تشکیل قرارگاه مهارت افزایی و اشتغال زنان خانه‌دار

وی در خصوص تشکیل قرارگاه مهارت افزایی و اشتغال زنان خانه‌دار که با مشارکت حوزه زنان و امور خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه‌اندازی شده خاطرنشان کرد: قرارگاه مهارت افزایی و اشتغال زنان خانه‌دار باهدف بالندگی و تعالی زنان و توسعه مشاغل خانواده محور تشکیل‌شده است. به عبارتی تلاش بر این است با این قرارگاه زمینه‌های توسعه مشاغل خانوادگی در کشور ترویج و توسعه یابد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی کشور با اشاره به اهمیت تعالی و بالندگی زنان به‌ویژه زنان خانه‌دار گفت: نقش زنان در خانواده و اجتماع، محوری بوده و زنان خانه‌دار به‌عنوان کنشگران فعال که بیشترین حضور کمی را در کنار اعضای خانواده دارند می‌توانند در ابعاد مختلف ازجمله بعد اقتصادی به‌عنوان مدیران مصرف خانوار و مشخصاً با مهارت آموزی و گرایش به سمت ایجاد و تقویت مشاغل خانگی، نقش مؤثری را در رونق تولید و توسعه مشاغل خانواده محور و بومی داشته باشند.

این مسئول حوزه مشاغل خانگی در پایان تصریح کرد: بالندگی و توانمندی زنان خانه‌دار ازجمله در حوزه مهارت‌آموزی و تقویت مشاغل خانگی می‌تواند گامی مؤثرتر و اقدامی پیشگیرانه بر ورودی دستگاه‌های حمایتی نیز باشد. ازآنجایی‌که بیشترین ورودی دستگاه‌های حمایتی زنان غیر شاغل هستند و 80 درصد متقاضیان ما در مشاغل خانگی را زنان تشکیل می‌دهند، بنابراین تحقق ایجاد اشتغال پایدار با تاکید بر مشاغل بومی و خانگی گام محکمی در جهت مردمی‌سازی اقتصاد ایران خواهد بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر