پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریآمار سرمایه گذاری خارجی در کشور

آمار سرمایه گذاری خارجی در کشور

 طبق بررسی‌های آماری، فدراسیون روسیه با احتساب سرمایه گذاری در دست انجام در حوزه نفت و گاز اولین کشور خارجی سرمایه‌گذار در ایران در شش‌ماهه نخست سال جاری بوده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، بر اساس برنامه‌های وزارت اقتصاد کاهش فاصله بین جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی در دستور کار قرار گرفته است. به این ترتیب، یک معیار مهم برای کاهش فاصله جلب و جذب سرمایه خارجی در نظر گرفته شده است. یعنی مجوزهای سرمایه گذاری که صادر می‌شود، پس از 6 ماه بخشی از مجوزها به نتیجه برسند و برای این کار، دو رویکرد لحاظ می‌گردد.

رویکرد نخست، نظارت مستمر بر اجرای آن‌هاست و امکانات و نیروی انسانی در این زمینه بر مشکلات نظارت می‌کنند و این نظارت از مرحله ورود سرمایه خارجی تا اجرای پروژه و مجوزهای استانی، برق، گاز، محیط زیست و… خواهد بود.

رویکرد دوم، بهره‌گیری از توانمندی دستگاه‌های اجرایی است. این هماهنگی و اعتماد و توجه جدی را از دستگاه‌های اجرایی مطالبه‌گری می‌کنیم. دستگاه‌های اجرایی مانند سازمان صمت و کشاورزی و… که خودشان متولی صدور مجوز هستند، باید کمک کنند تا این رویکرد اجرایی شود.

لایحه‌ای برای موثق‌کردن کانال‌های ورود سرمایه

موضوع مهم دیگر که اخیراً در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته، موثق کردن کانال‌های ورود سرمایه است. بر این اساس با اینکه دستگاه دیپلماسی کشور برای برطرف کردن موانع سیاسی ورود سرمایه تلاش می‌کند، اما مشخصاً نباید منتظر بمانیم تا تحریم‌ها برداشته شوند. با جلسات مستمر وزارت اقتصاد با بانک مرکزی، وزارت کشور، معاونت‌های مرتبط در ریاست‌جمهوری و… لایحه‌ای در این زمینه تحت عنوان «موثق کردن کانال‌های ورود سرمایه» آماده شده است تا با بهره‌گیری از تهاتر تجاری و… راهبرد اخیر محقق شود.

اما اخیرا آمارهایی در خصوص میزان سرمایه گذاری مصوب در هیئت سرمایه گذاری خارجی ایران در بخش صنعت انتشار یافته که با مقایسه میزان سرمایه گذاری انجام‌شده در شش‌ماهه نخست سال 1401 با مدت مشابه سال قبل، از کاهش بیش از هشتاددرصدی سرمایه گذاری خارجی مصوب در این حوزه خبر داده است.

در این بین بعد از پیگیری از سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران (مرجع اعلام آمارهای سرمایه گذاری خارجی در کشور)، درباره آمارهای متناقض وزارت صمت درباره میزان سرمایه گذاری مصوب (در هیئت سرمایه گذاری خارجی ایران) نکات مهمی مشخص شده است؛

نکته اول) در گزارش وزارت صمت صرفاً سرمایه گذاری‌های مصوب بخش صنعت مورد توجه قرار گرفته است و طرح‌های سرمایه گذاری در حوزه‌های؛ نفت و گاز، خدمات، کشاورزی، ساختمان، تأمین آب، برق، گاز، حمل‌ونقل و ارتباطات در آن دیده نشده است. در شش‌ماهه نخست سال جاری تنها دومیلیارد و هفتصد میلیون دلار (2.7 میلیارد دلار) مصوبه معتبر سرمایه گذاری خارجی در حوزه نفت و گاز مربوط به سرمایه گذاری‌های روسیه در ایران به تصویب هیئت سرمایه گذاری خارجی رسیده است.

روسیه بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی در ایران

نکته دوم) بررسی‌های آماری حاکی از آن است که فدراسیون روسیه با احتساب سرمایه گذاری در دست انجام در حوزه نفت و گاز اولین کشور خارجی سرمایه‌گذار در ایران، در شش‌ماهه نخست سال جاری بوده است؛ چراکه طرح‌های سرمایه گذاری روسیه در بخش نفت و گاز ایران وارد مراحل اجرایی شده و بخشی از سرمایه مورد اشاره نیز وارد کشور شده است. طرح‌های مورد اشاره در زمره مصوبات معتبر هیئت سرمایه گذاری خارجی قرار گرفته است. به این ترتیب با احتساب این ارقام مصوبات معتبر هیئت سرمایه گذاری خارجی در شش‌ماهه نخست سال جاری به بیش از سه میلیارد دلار بالغ می‌شود.

در جدول زیر میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب و معتبر در سال اول دولت سیزدهم و سال آخر دولت دوازدهم مورد مقایسه قرار گرفته است. بر این اساس کشور روسیه با سه طرح در حوزه انرژی و زیرساخت حدود 2.7 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد کشور خواهد کرد. ازآن‌جا که بخشی از این سرمایه وارد شده است این سرمایه گذاری‌ها به‌عنوان طرح‌های مصوب معتبر تأیید شده است.

ورود سرمایه

ابطال مجوزهایی که موفق به ورود سرمایه نشده‌اند

نکته سوم) طبق قوانین و آیین‌نامه‌های اجرایی موجود؛ سرمایه‌گذاران خارجی که مجوز طرح‌های سرمایه گذاری خود را به تصویب هیأت سرمایه گذاری می‌رسانند؛ شش ماه فرصت دارند تا بخشی از سرمایه خود را به ایران وارد کنند و با آغاز اجرای طرح، این سرمایه ورودی را مبتنی بر اسناد رسمی در سازمان سرمایه گذاری به ثبت برسانند. ازاین‌رو آمار مربوط به مصوبات معتبر صنعتی شش‌ماهه نخست سال جاری هنوز قطعی نیست و آمار دقیق در زمان خود با جداسازی مصوبات معتبر و ابطال‌شده توسط این سازمان منتشر خواهد شد.

ایجاد خطا در شناخت انتخاب‌های درست با آمارهای اشتباه

نکته چهارم) دولت سیزدهم، هدایت درست فعالان اقتصادی از طریق ارائه آمارهای دقیق و واقعی را به‌عنوان یک برنامه تحولی در دستور کار خود قرار داده است. یکی از اقدامات در این زمینه ابطال مجوزهای صادرشده‌ای است که موفق نشدند سرمایه خود را وارد کشور کنند و اگر پس از شش ماه سرمایه وارد نشد، مجوز ابطال می‌گردد؛ البته در موارد ویژه این مدت حداقل یک‌بار به سرمایه‌گذار کمک می‌شود، اما اگر از سوی سرمایه‌گذار خارجی عزمی برای ورود سرمایه دیده نشود، مجوز را ابطال و آن را از آمارها حذف می‌کند.

اما در آمار وزارت صمت میزان ارزش سرمایه گذاری مصوب در شش‌ماهه نخست سال 1400 رقم 2/2 میلیارد دلار (دو میلیارد و دویست میلیون دلار) اعلام شده است که 1.7 میلیارد دلار (یک‌میلیارد و هفتصد میلیون دلار) از این رقم (با امکان نقل و انتقالات دو میلیارد دلاری) مربوط به یک مجوز جذب سرمایه از کشور غنا است که با بررسی‌های به‌عمل‌آمده روشن شد طرف غنایی علی‌رغم محاسبات اولیه، امکان تأمین منابع مالی برای این سرمایه گذاری در ایران را ندارد و بنابراین مجوز مربوطه توسط هیئت سرمایه گذاری خارجی ابطال گردیده است.

سرمایه‌گذار غنایی خلف وعده کرد/ ابطال مجوز اولیه از سوی سازمان سرمایه گذاری خارجی

در ادامه ابلاغیه وزیر اقتصاد در خصوص مصوبات هیئت سرمایه گذاری خارجی و مجوز سرمایه گذاری نقدی به‌مبلغ یک میلیارد و 680 میلیون دلار به یک تبعه کشور غنا در حوزه تبدیل گاز طبیعی به پروپیلن از طریق بیع متقابل قابل مشاهده است. در این مجوز تأکید شده بود که مجوزگیرنده باید ظرف شش ماه حداقل بخشی از سرمایه مصوب را به کشور وارد کند.

جذب سرمایه خارجی

همچنین در مکاتبه سازمان سرمایه گذاری خارجی با مدیرعامل یکی از مناطق آزاد با اشاره به عدم ورود حتی بخش کوچکی از سرمایه مصوب‌شده از سوی طرف غنایی ظرف مهلت مقرر، مجوز صادرشده ابطال می‌گردد. جزئیات کامل مکاتبه مذکور در ادامه قابل مشاهده است.

سرمایه گذار خارجی

جمع‌بندی در خصوص آمارهای مربوط به سرمایه گذاری خارجی در حوزه صنعت

1- در راستای واقعی شدن آمار سرمایه گذاری خارجی، ابطال مجوزهای صادرشده‌ای که موفق به ورود سرمایه نشدند نیز باید اعلام گردد؛ چراکه با این نگاه در خواهیم یافت که میزان مصوبات معتبر صنعتی هیئت سرمایه گذاری خارجی در سال مذکور کمتر از 500 میلیون دلار بوده است.

2- اگر میزان مجاز نقل و انتقالات مالی در مجوز مورد استناد قرار گرفته و سایر مجوزهای ابطال‌شده نیز مورد محاسبه قرار گیرد این رقم کاهش چشمگیری خواهد داشت. بر این اساس سازمان سرمایه گذاری خارجی اعلام کرده است: در حوزه صنعت طی 6ماهه نخست سال، رقمی حدود 380 میلیون دلار به‌عنوان سرمایه گذاری مصوب و معتبر، باید لحاظ شود.

3 ـ لازم به ذکر است، در این آمار مصوبات مرتبط با بخش نفت و گاز، خدمات، گردشگری، کشاورزی و حمل‌ونقل و ارتباطات نیامده است و با احتساب این بخش‌ها میزان مصوبات معتبر هیئت سرمایه گذاری خارجی به بیش از سه میلیارد دلار در شش‌ماهه نخست سال جاری افزایش می‌یابد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر