شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتفرسودگی ماشین آلات نساجی عامل کاهش تولید

فرسودگی ماشین آلات نساجی عامل کاهش تولید

فرسودگی ماشین آلات نساجی باعث شده تا در صنعت نساجی هم توان تولید کاهش یابد و هم به لحاظ کیفیت قدرت رقابت از بین برود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ نوسازی و بازسازی ماشین آلات نساجی امری ضروری به نظر می‌رسد. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، از مجموع ماشین آلات این صنعت، ۱۱ درصد در صنعت پوشاک و ۸۹ درصد در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صنعت نساجی، حدود ۴۶ درصد که شامل ماشین آلات رنگرزی و تکمیل، ۱۳ درصد ماشین آلات بافندگی، ۱۱ درصد خطوط ریسندگی و ۳ درصد ماشین آلات حلقوی و گردباف همچنین ۱۶ درصد شامل بقیه موارد می‌شود به طور میانگین، حدود نیمی از مجموع آن‌ها فرسوده هستند. به عنوان مثال، از کل تعداد ماشین آلات بافندگی ۴۵ درصد دارای عمر بالای ۲۰ سال، ۳۳ درصد دارای عمر ۱۰ تا ۲۰ سال و کمتر از ۲۲ درصد، دارای عمر کمتر از ۱۰ سال هستند.

یکی از شرکت های دانش بنیان که تولید ماشین آلات نساجی را برعهده دارد، گفت: سه سال است یکی از اصلی‌ترین ماشین آلات در حوزه نساجی را با رقمی معادل ۲۲۰ هزار دلار تولید کردیم، اما دستگاه مشابه خارجی آن ۳۷۰ هزار یورو به بالا تهیه می‌شود.

یکی از موانع تولید کنندگان پوشاک، واردات ماشین آلات صنعتی از جمله ماشین آلات مورد نیاز صنعت نساجی بود. ضمن اینکه ماشین آلات موجود نیز نیازمند نوسازی و بازسازی است. حالا با تعرفه یک درصدی واردات برای ماشین آلات و اتکاء به سازندگان داخلی، می‌توان نوسازی و بازسازی صنایع را براساس قانون برنامه ششم تحقق بخشید.

محمد موسوی ­معاون صنایع ماشین آلات وزارت صمت اظهار داشت: سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار واردات ماشین آلات نساجی انجام می‌گیرد که با تکیه بر توان داخلی، ۴۰ میلیون دلار آن می‌تواند بومی سازی شود.

گفتنی است دهمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران با هدف ایجاد رقابت و تبادل اطلاعات بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک، ارتقاء سطح تولید داخلی، علمی کردن طرح تولید پوشاک داخلی، کمک به توسعه اشتغال پایدار، بازاریابی و افزایش صادرات، در حال برگزاری است.

در این نمایشگاه ده‌ها شرکت طراحی و تولیدی و همچنین واحد‌ها و کارگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی حاضر هستند و مشارکت دارند.  نمایشگاه بین المللی پوشاک تا دوم آبان ماه هر روز از ساعت هشت صبح تا پانزده در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آماده بازدید علاقمندان خواهد بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر