جمعه, آذر 11, 1401
9.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللتلاش ایران برای افزایش واردات غلات از روسیه

تلاش ایران برای افزایش واردات غلات از روسیه

سفیر کشورمان در روسیه گفت: ایران برای تأمین نیاز داخلی خود در تلاش است تا با افزایش خرید غلات به واردکننده شماره یک این محصول از روسیه تبدیل شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، کاظم جلالی، سفیر کشورمان در روسیه طی اظهاراتی در خصوص واردات غلات از روسیه گفت: ایران به منظور تأمین نیاز داخلی خود تلاش می‌کند تا با افزایش خرید غلات به واردکننده شماره یک این محصول از روسیه تبدیل شود.

وی روز جمعه در نشست اقتصادی “ساخت روسیه” اظهار داشت: ما غلات روسی را برای (مردم خود) فراهم می کنیم – این (فرآیند) در گذشته به این شکل نبود. از سال 2021، روند خرید غلات در داخل ایران در حال تغییر بوده است.

جلالی اضافه کرد: فکر می‌کنم سال گذشته در واردات از روسیه رتبه دوم را در اختیار داشتیم. اعتقاد دارم سال آینده ما شماره یک خواهیم بود.

طبق این گزارش، تهران در سال‌های اخیر واردات غلات از روسیه را افزایش داده است. بر اساس اعلام اتحادیه غلات ایران، این کشور در سال منتهی به مارس 2023 به واردات حداقل 7 میلیون تن گندم نیاز دارد که دومین سال واردات بالا پس از خشکسالی است که تولید داخلی این کشور را مختل کرد.

داده های سازمان بنادر و دریانوردی ایران نشان می‌دهد که سال گذشته 16.5 میلیون تن غلات وارد این کشور شده است که حدود نیمی از کل این حجم را گندم تشکیل می‌دهد.

اظهارات سفیر ایران در خصوص واردات غلات از روسیه در حالی بیان می‌شود که برداشت غلات در روسیه به رکورد جدیدی دست پیدا کرده است.

طبق اعلام وزارت کشاورزی روسیه، برداشت امسال از 147 میلیون تن فراتر رفته، در حالی که حجم گندم در آستانه رسیدن به 100 میلیون تن است.

پیش بینی می‌شود در سال کشاورزی 2022-2023 این کشور حدود 50 میلیون تن غلات از جمله 39.5 میلیون تن گندم صادر کند.

روسیه بزرگترین صادرکننده گندم در جهان به شمار می‌رود و پس از آن کانادا و ایالات متحده قرار دارند. به گفته ماکسیم رشتنیکوف، وزیر بازرگانی روسیه، این کشور در سال کشاورزی 2021-2022، 38.1 میلیون تن غلات، از جمله 30.7 تن گندم، عمدتاً به مصر، ترکیه و کشورهای جنوب آسیا صادر کرد و به بزرگترین صادرکننده غلات در جهان تبدیل شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر