جمعه, آذر 11, 1401
8.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنفهرست مواد و محصولات معدنی صادراتی مشمول مالیات

فهرست مواد و محصولات معدنی صادراتی مشمول مالیات

مصوبه هیات وزیران در رابطه با فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام مشمول مالیات و عوارض صادراتی ابلاغ گردید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، مصوبه هیات وزیران در خصوص فهرست مواد و محصولات معدنی صادراتی مشمول مالیات ابلاغ شد. بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، آذرماه سال گذشته اعلام شد که از سال ۱۴۰۱، صادرات محصولات خام و نیمه‌خام مشمول مالیات خواهد شد.

به این ترتیب دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کشور (بند ت تبصره عوارض و مالیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱) صادرات مواد و محصولات معدنی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام را مشمول پرداخت مالیات اعلام کرد.

آذر ماه سال گذشته اعلام شد: تعریف و فهرست مواد خام و نیمه‌خام مذکور با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و همچنین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تهیه خواهد شد و در مدت سه ماه پس از تصویب این قانون، به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

حال این مهم به تصویب هیات وزیران رسیده است؛ در متن این ابلاغیه آمده است:

“طی جلسه  ۲۰ مهر ۱۴۰۱ هیات وزیران، فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه‌خام مشمول مالیات و عوارض صادراتی، در نامه شماره  ۱۳۳۲۹۱ توسط معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شده است.

هیئت وزیران در جلسه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری،  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و به استناد بند (ص) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام، موضوع بند یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:

فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام مشمول مالیات و عوارض صادراتی:

ماده ۱- در این تصویب‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

۱- مواد خام: ماده‌ای که پس از استخراج یا استحصال، تغییری در کیفیت فیزیکی، شیمیایی، ماهیت و نوع آن ایجاد نشده باشد و همان شکل برای فرآوری به واحد تولیدی واگذار یا صادر می‌شود.

2- مواد نیمه خام نفتی، گازی و پتروشیمی: کلیه محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی که به عنوان خوراک یا ماده اولیه برای تولید محصول نهایی استفاده می‌شود.

۳- مواد و محصولات نیمه‌خام معدنی: کالاها و محصولات حاصل از کانه آرایی و فرآوری ماده خام معدنی که صرفا به عنوان ماده‌اولیه و حد واسط جهت تولید محصولات نهایی به کار می‌روند.

۴- محصولات صنایع معدنی (فلزی و غیرفلزی) نیمه خام: کلیه محصولات صنایع معدنی از جمله شمش، بیلت، بلوم و اسلب فلزات اساسی و قابل عرضه مستقیم به مصرف‌کننده نهایی که به عنوان ماده‌اولیه با کالای واسطه‌ای برای سایر تولیدات محصولات، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماده ۲- فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی، محصولات نفتی گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام به شرح جدول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، تعیین می‌شود.

ماده ۳- عوارض موضوع بند (ص) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، مطابق آیین نامه اجرایی ماده (۳۵) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موضوع مصوبه شماره ۶۷۹۶۱۰ مورخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ شورای اقتصاد و اصلاحات بعدی آن اخذ خواهد شد.”

فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خامِ مشمول مالیات و عوارض صادراتی از لینک قابل مشاهده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر