شنبه, آذر 12, 1401
9.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشکاهش قیمت روغن خوراکی

کاهش قیمت روغن خوراکی

به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی فرآوری روغن و دانه‌های روغنی، کاهش تقاضا همچنان ملموس است و بازار رقابتی بین شرکت‌های تولید کننده ایجاد کرده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا شرفی در خصوص قیمت روغن خوراکی اظهار داشت: مشکلی در زمینه واردات روغن نداریم. همزمانی ریزش قیمت روغن در بازارهای جهانی با رفع موانع صادرات روغن از مالزی و اندونزی با تسهیل روند صادرات روغن آفتاب‌گردان از روسیه و اوکراین، دست به دست هم داده تا کاهش قیمت روغن خام در بازار جهانی را شاهد باشیم.

وی ضمن اشاره به کاهش قیمت پایه صادراتی روغن پالم در اندونزوی افزود: کاهش قیمت بر اساس ساختار مالیات صادرات فعلی، تأثیر می‌گذارد و باعث شده است که روغن خام پالم اندونزی نسبت به مالزی رقابتی‌تر شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی فرآوری روغن و دانه‌های روغنی اضافه کرد: تقاضا برای خرید روغن در بازار داخلی کاهشی است. توان خرید مردم، افزایش تولید، توزیع کالا و اطمینان مصرف کنندگان از تداوم تأمین این کالا در میزان مصرف و تقاضای این محصول تأثیرگذار بوده است.

شرفی در پاسخ به این پرسش که چندی پیش دولت ۱۰ درصد قیمت روغن خوراکی را در بازار داخلی کاهش داد آیا این مسئله تقاضا برای خرید روغن در بازار را تحریک کرد؟ گفت: کاهش تقاضا همچنان ملموس است و کاهش قیمت روغن خوراکی باعث شده که بازار رقابتی در شرکت‌ها همچنان دنبال شود. اما آنچه مسلم است مشکلی در زمینه تأمین روغن تا پایان سال وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت تعاونی فرآوری روغن و دانه‌های روغنی در خصوص حذف ارز ترجیحی برای واردات روغن، گفت: ارز واردات روغن نیمایی شد و این مسئله نیاز به نقدینگی، برای واردات را افزایش داد. پیش از نیمایی شدن ارز واردکنندگان برای یک کشتی ۵ هزار تنی نیاز به نقدینگی حدود ۴۰ میلیارد تومانی داشتند، در حالی که این کشتی امروز با بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان وارد کشور می‌شود. از این‌رو لازم است سازوکارهایی ایجاد گردد که بانک‌ها بتوانند نقدینگی افراد فعال در زمینه واردات کالاهای اساسی را فراهم کنند.

قیمت انواع روغن در بازار داخلی

رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران با اشاره به قیمت روغن خوراکی در بازار، تصریح کرد: روغن نباتی ۵ کیلویی ۳۶۵ هزار تومان، روغن جامد کوچک ۷۰ هزار و ۴۰۰ تومان، روغن مایع ۸۱۰ گرمی ۵۹ هزار و ۴۰۰ و روغن مایع ۹۰۰ گرمی سرخ کردنی ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

به گفته داود فکوری حدود ۱۰ درصد قیمت روغن خوراکی در بازار داخلی کاهش یافت. اما این رقم نتوانست محرک مردم برای افزایش مصرف باشد چراکه روغن‌هایی که امروز با این نرخ‌ها عرضه می‌شوند ۵ ماه پیش ۱۴ تا ۲۰ هزار تومان بودند، اما با این وجود این کاهش نرخ‌ها می‌تواند رضایت بخش باشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر