یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللتورم دانمارک هم دو رقمی شد

تورم دانمارک هم دو رقمی شد

براساس اعلام اداره ملی آمار دانمارک، نرخ تورم این کشور به 11.1 درصد رسید و تورم دانمارک هم مثل بسیاری از کشورهای اروپایی دو رقمی شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، با دورقمی شدن تورم دانمارک، تعداد کشورهای اروپایی دارای تورم دو رقمی افزایش یافت. داده های اداره ملی آمار دانمارک حکاریت از آن دارد که نرخ تورم سالانه در دانمارک در ماه سپتامبر به 11.1 درصد رسید.

جدیدترین به روزرسانی آمار دانمارک و شاخص قیمت مصرف کننده در سراسر اتحادیه اروپا نشان می دهد، قبوض کالاهای اساسی در این کشور اروپایی در ماه گذشته به طور متوسط 11.1 درصد بیشتر از سپتامبر 2021 بوده است. این رقم، رکورد قبلی در سال 1982 را شکسته است. رکورد قبلی 10.1 درصد بود.

الن سورنسن، اقتصاددان ارشد در کنفدراسیون صنایع دانمارک در یادداشتی در خصوص تورم دانمارک نوشت: «تورم بالا در سراسر اروپا بیداد می‌کند و 18 کشور در حال جنگیدن با تورم دو رقمی هستند. بدترین وضعیت در منطقه بالتیک وجود دارد که تورم در هر سه کشور  این منطقه به بیش از 20 درصد رسیده است.»

نرخ تورم دانمارک در ماه آگوست 9.9 درصد بوده است. اما افزایش قیمت انرژی در سراسر اتحادیه اروپا همچنان افزایش قیمت مواد غذایی را به همراه دارد و نرخ تورم را دو رقمی کرده است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم سالانه دانمارک نیز به میزان قابل توجهی بالاتر از میانگین اتحادیه اروپاست.

نیکلاس پرافکه، اقتصاددان ارشد در اتحادیه کارگری Lederne در رابطه با تورم دانمارک معتقد است که رشد کنونی قیمت ها «بزرگ ترین چالش اقتصاد دانمارک» به شمار می‌رود و «کابوس واقعی برای جیب دانمارکی ها» است.

ارقام جدید یک کاهش چشمگیر در میزان دستمزدها به صورت واقعی و کاهش قدرت خرید خانوارها نشان می‌دهد.

توره استرامر، اقتصاددان ارشد در Realkredit Denmark گفت: «انتظار نداشتم نرخ تورم دو رقمی را ببینیم. فکر می کنم این ارقام به کتاب های تاریخی تعلق دارد.»

وی در ادامه سخنان خوو در خصوص تورم دانمارک افزود: انتظار می‌رود اقتصاد دانمارک در زمستان سال جاری با کاهش بیشتر هزینه‌های خصوصی کاهش یابد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: فشار تورمی بی ‌سابقه در سراسر این بلوک به دلیل «جنگ در اوکراین و محدودیت‌هایی که اتحادیه اروپا و روسیه بر روی یکدیگر اعمال کرده‌اند» دیده می‌شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر