یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیپیشنهاد حذف یارانه انرژی بخش‌های صادراتی با گردش مالی بالا

پیشنهاد حذف یارانه انرژی بخش‌های صادراتی با گردش مالی بالا

به اعتقاد مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، پرداخت یارانه انرژی نباید حذف شود؛ بلکه باید بخش‌های صادراتی با گردش مالی بالا از لیست دریافت انرژی یارانه‌ای کنار گذاشته شوند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری ایرنا، «هادی مدقق» اظهار داشت: عمده‌ترین مشکل بخش انرژی کشور عدم وجود تناسب در پرداخت یارانه‌ها است که معضلاتی به وجود آورده است. پرداخت یارانه انرژی به همه بخش‌ها در کشور کار درستی نه نظر نمی‌رسد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان برق حرارتی افزود: ما نمی‌گوییم که یارانه باید حذف گردد؛ بلکه اعتقاد داریم به بخش‌هایی که به یارانه نیازمند هستند باید یارانه داده شود. بخش‌هایی که صادراتی هستند و گردش مالی زیادی دارند و به یارانه انرژی نیازی ندارند، بخش عمده‌ای از صنایع انرژی‌بر و بخش تجاری و خیلی بخش‌های دیگر باید از سبد انرژی یارانه‌ای بیرون بروند.

وی ادامه داد: اگر این کار صورت گیرد سرمایه‌گذار جذب می‌شود تا در این بخش سرمایه‌گذاری کرده و مطمئن باشد سرمایه‌اش برگشت دارد. اکنون بزرگ‌ترین چالش بخش برق و انرژی اقتصاد ناسالم آن است و اگر بتوانیم این مشکل را رفع کنیم معضلاتی که در این سال‌ها صنعت برق با آن درگیر است حل خواهد شد.

مدقق اضافه کرد: عمده نیروگاه‌های کشور که بالای ۶۰ درصد است به بخش خصوصی تعلق دارد. به این معنا که بخش عمده سرمایه‌گذاری انجام شده برای توسعه نیروگاهی از سوی بخش خصوصی انجام گرفته است. مهمترین دغدغه سرمایه‌گذار بخش خصوصی آن است که سرمایه‌گذاری انجام شده، برگشت‌پذیر باشد و بتواند سود موردنظر را تأمین کند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان برق حرارتی خاطرنشان کرد: باید بتوانیم با طراحی سازوکار صحیح بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق کنیم و یکی از راهکارها تناسب در پرداخت یارانه انرژی است.

مدقق اظهار داشت: اقتصاد صنعت برق باید اصلاح گردد و باید شرایط برای سرمایه‌گذار فراهم شود و نگاه بلندمدت داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر