شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشوزیر تعاون: باید قرارگاه ایجاد اشتغال در کشور راه‌اندازی شود

وزیر تعاون: باید قرارگاه ایجاد اشتغال در کشور راه‌اندازی شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر شفافیت در عملکرد و توجه به اشتغال، گفت: در اتاقی شیشه‌ای باید انحصار اطلاعات را بشکنیم و مردم را در جریان امور بگذاریم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس،‌ «سیدصولت مرتضوی» در آئین تکریم و معارفه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که روز دوشنبه دوم آبان‌ماه برگزار شد با تأکید ویژه بر موضوع اشتغال از حُسن اعتماد «آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور و رأی اعتماد نمایندگان مردم در خانه ملت قدردانی کرد.

این آیین با حضور «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزیر و سرپرست سابق این وزارتخانه، برخی سران لشکری و کشوری، مدیران و کارکنان این وزارتخانه و سازمان‌های تابعه در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

مرتضوی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری تأکید کرد: اصل، مسأله «اشتغال» است و همانند دوران دفاع ‌مقدس باید قرارگاه ایجاد اشتغال در کشور راه‌اندازی شود؛ بنابراین دولتمردان و مسئولان خواب و خوراک را بر خود حرام و به موضوع اشتغال توجه کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مأموریت‌های اصلی این وزارتخانه را در حوزه‌های «اجتماعی»، «اشتغال» و «اقتصادی» عنوان و تأکید کرد: در حوزه اجتماعی، گره‌های کوری وجود دارد که با برنامه‌های متنوع و متعدد باید در جهت رفع آن‌ها اقدام کنیم و اصل «می‌توانیم» را سرلوحه کار خود قراردهیم.

مرتضوی موضوعات اقتصادی را نیز در این وزارتخانه مهم برشمرد و تأکید کرد: متأسفانه به لحاظ صادرات نفت، اقتصاد تک‌محصولی شده است و اقتصاد نفت به عنوان نقطه قوت، تبدیل به نقطه ضعف شده است و سخت در عجبم بر ما چه شده که در کشورهایی که معادن غنی نفتی دارند نقطه قوت را تبدیل به نقطه ضعف کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: «اقتصاد معادن» و «اقتصاد دریامحور» دو حلقه مفقود و معطل مانده در کشور ما است. متاسفانه ۹۰ درصد از معادن کشف نشده و یا به بهره‌برداری نرسیده است.

مرتضوی افزود: متأسفانه با توجه به وجود سواحل متنوع و امکانات وسیع نتوانستیم از این ظرفیت به خوبی بهره ببریم.

وی با بیان این که رویکرد ما بر محور تضمین عدالت است، خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متکفل معیشت مردم است و باید بستر ایجاد اشتغال را فراهم سازد.

وزیر تعاون با تأکید بر این که در حوزه اشتغال باید طرحی نو در اندازیم، تصریح کرد: با ایجاد اشتغال می‌توان به تولید مناسب رسید و با تولید مناسب شکاف طبقاتی را اصلاح کرد.

ضرورت مشارکت مردم در اقتصاد 

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برخی مواردی که به شکل جدی توسط وزارتخانه تحت مدیریتش پیگیری می‌شود عبارتند از:

– مردمی‌سازی اقتصاد

– توسعه فرهنگ تعاونی

– استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور

– گسترش آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای

– ایجاد مراکز کارگاهی در جوار کارخانجات

– ارتقای دانش کارگران

مرتضوی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را نخ تسبیح ایجاد اشتغال دانست و تأکید کرد: این وزارتخانه دارای منابع انسانی عالم، دلسوز مردم و کاردان است که با استفاده از ظرفیت آن‌ها و خانه ملت می‌توان به ظرفیت ایجاد یک میلیون فرصت شغلی دست یافت.

گفتنی است در این آئین، معاون اول رئیس‌جمهور، با اهدای لوحی از سوی آیت‌الله رئیسی از خدمات دکتر «حجت‌الله عبدالملکی» وزیر سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دکتر «محمدهادی زاهدی‌وفا» سرپرست سابق این وزارتخانه تقدیر کرد و حکم انتصاب «سیدصولت مرتضوی» را با امضای رئیس‌جمهور به وی اهدا کرد.

«حجت‌الله عبدالملکی» وزیر سابق و «محمدهادی زاهدی‌وفا» سرپرست سابق این وزارتخانه نیز به طور جداگانه بخشی از عملکرد خود و آنچه پیش از این در وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذشت را تشریح کردند و با اعلام چالش‌ها، پیشنهادهای خود را برای بهبود امور ارائه دادند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر