یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللایران و بلاروس برای تولید مشترک صنایع اعلام آمادگی کردند

ایران و بلاروس برای تولید مشترک صنایع اعلام آمادگی کردند

در دیدار معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با معاون وزیر صنعت بلاروس بر توسعه روابط تجاری دو کشور و راه اندازی خط تولید مشترک انواع صنایع تاکید گردید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ایران و بلاروس آمادگی خود را برای تولید مشترک صنایع اعلام کردند. علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با دمیتری خاریتونچیک، معاون وزیر صنعت بلاروس دیدار و گفتگو کرد.

طرفین در این دیدار بر توسعه روابط تجاری، ایجاد خط تولید مشترک انواع صنایع از جمله خودرو، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی تاکید کردند و مقرر شد تا ظرفیت تولید مشترک لپ تاپ نیز بررسی شود.

خاریتونچیک، معاون وزیر صنعت بلاروس در این دیدار به تجربیات ایران در توسعه اقتصادی اشاره داشت و گفت: باید از تجربیات ایران استفاده کنیم و از مقامات ایران برای در اختیار گذاشتن تجربیات خود سپاسگذاریم.

وی در خصوص بازدید از کارخانه‌های ایرانی گفت: توانایی ایران در تولید داروی‌های تک شگفت آور است و در بازگشت به بلاروس حتما به مسئولان بهداشت و درمان از این توانایی می‌گویم تا آن‌ها نیز بازدیدی از این کارخانه داشته باشند.

خاریتونچیک همچنین بر توسعه همکاری‌ها در زمینه تولید خودرو‌های سواری و سنگین به صورت مشترک با کارخانه‌های ایرانی تاکید کرد و افزود: در حوزه تهاتر کالا نیز ما آماده‌ایم تا با چند کالا فرآیند را آغاز و در صورت لزوم به تغییر قوانین برای توسعه این فرآیند اقدام کنیم.

در ادامه پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران نیز بر آمادگی جهت راه اندازی خطوط مشترک تولید خودرو و لوازم خانگی با بلاروس تاکید کرد و اظهار داشت: در تبادلات تجاری مهم این است که تراز تجاری دو کشور متناسب با هم رشد کند و در این زمینه تهاتر کالا کمک کننده خواهد بود.

وی ضمن اشاره به ظرفیت کریدور شمال-جنوب از آمادگی ایران برای ترانزیت کالا‌های بلاروس از این مسیر خبر داد و اضافه کرد: در سفری که طی روز‌های آینده به بلاروس خواهم داشت، هیأت تجاری شامل نمایندگان شرکت‌ها و کارخانه‌های مهم و برند نیز با حضور در بلاروس اقدام به برگزاری نشست‌های رو در رو با شرکت‌ها و کارخانه‌های متناظر خود می‌کنند.

در ادامه طرفین در مورد توسعه گردشگری میان ایران و بلاروس گفتگو و بر رونق این صنعت تاکید کردند.

همچنین جلسه‌ای دیگری با میزبانی سازمان توسعه تجارت برگزار شد که با حضور موسوی، معاون وزیر صمت در امور صنایع، ماشین الات و تجهیزات، رحمت الله خرمالی، مدیرکل دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت، جمشیدوند، مدیرکل دفتر صنایع، ماشین آلات، تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی، دمیتری خاریتونچیک، معاون وزیر صنعت بلاروس، دمیتری کالتسوف و سفیر بلاروس در تهران؛ نمایندگان شرکت‌ها و کارخانه‌های لوازم خانگی، خودرو‌های سواری، خودرو‌های سنگین، تراکتورسازی، تجهیزات کشاورزی، واگن سازی ایران و بلاروس با یکدیگر به مذاکره پرداختند.

در این جلسه که با موضوع آشنایی شرکت‌ها و کارخانه‌های ایران و بلاروس با یکدیگر برگزار شد، مذاکراتی در خصوص انعقاد تفاهمنامه، توافقنامه‌ها در زمینه همکاری‌های مشترک این شرکت‌ها و کارخانه‌ها صورت پذیرفت و مقرر شد تا تعدادی از این تفاهمنامه‌ها در حضور وزیر صمت به امضا برسد.

خرمالی، مدیرکل دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت در این جلسه ضمن تاکید بر سرعت گرفتن مذاکرات میان شرکت‌ها و کارخانه‌ها خاطرنشان کرد: راه اندازی خطوط مشترک تولید خودرو و لوازم خانگی می‌تواند به پیشرفت صنعت ایران و بلاروس کمک کند. این تولید مشترک می‌تواند سبب حضور در بازار‌های مختلف از جمله بازار بزرگ روسیه و ماندگاری برند‌ها در این بازار‌ها شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر