جمعه, آذر 4, 1401
10.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسنگاه دولت به بازار سرمایه ابزاری و کوتاه مدت نیست

نگاه دولت به بازار سرمایه ابزاری و کوتاه مدت نیست

بورس از وضعیت قابل قبولی برخوردار نیست، اما از آنجا که بازار سرمایه در سال‌های گذشته از نگاه‌های کوتاه مدت، گذرا و ابزاری آسیب دیده، بنای دولت فاصله گرفتن از این نگاه‌ها است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، روابط عمومی وزارت اقتصاد در اطلاعیه ای اعلام کرد بورس وضعیت قابل قبولی ندارد، اما از آنجا که بازار سرمایه در سال‌های گذشته از نگاه‌های کوتاه مدت، گذرا و ابزاری آسیب دیده، بنای دولت فاصله گرفتن از این نگاه‌ها است.
این اطلاعیه که در پاسخ به گزارش مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۳ روزنامه آفتاب یزد با عنوان «۴۴۵ روز گذشت مشکل بورس حل نشد!» منتشر شد تأکید کرد: حاکمیت نگاه کوتاه مدت، گذرا و ابزاری به بازار سرمایه در سال‌های گذشته مشکلات عدیده و ریشه‌ای برای این بازار ایجاد کرده است و نگاه دولت سیزدهم فاصله گرفتن از این نگاه است. حمایت از بازار سرمایه و ثبات بورس برای دولت در اولویت بوده و در این راستا راهکار‌های حمایتی را در پیش گرفته و هرگز از وعده‌ها و برنامه‌های خود عقب نشینی نکرده است.

تصویب و ابلاغ ۱۰ بند حمایتی از بازار سرمایه در بهمن ماه ۱۴۰۰ نخستین اقدام عملی دولت در حمایت از بازار بورس بود که پس از ابلاغ آن تا پایان تیرماه سال جاری شاخص کل بورس تهران (وزنی ارزشی) حدود ۲۵ درصد رشد و شاخص کل بورس تهران (هم وزن) ۳۲ درصد رشد داشت. اما شرایط بازار سرمایه بعد از آن دیگر شرایط مقبولی نبود چرا که بورس متاثر از عوامل مختلفی است که هم شرایط اقتصادی و چشم انداز‌های منفی بازار‌های جهانی بر این بازار تاثیر می‌گذارد و هم عوامل درون زای سیاستی بر این بازار موثر است

بنابراین مدنظر قرار دادن ملاحظات بازار سرمایه کشور در سیاست‏گذاری‌ها و تصمیم‏ گیری‌ها از دیگر رویکرد‌های جدی دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای حمایت از بازار سرمایه است که برگزاری و تداوم جلسات با سرمایه‌گذاران نهادی و حقوقی‌های بزرگ و مدیران تامین سرمایه بازار با نهاد ناظر بازار و تشکیل یک کارگروه منسجم در سازمان بورس برای مدیریت ریسک هرگونه تصمیم در مورد پیش‌نویس لایحه بودجه سال آینده پیش از نگارش آن از جمله اقداماتی است که در راستای مدیریت عوامل درون زا انجام شده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر