دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیضرورت ایجاد انحصار برای تولیدکنندگان داخلی

ضرورت ایجاد انحصار برای تولیدکنندگان داخلی

به اعتقاد دبیر مجمع کارآفرینان، بازار باید با محدود کردن چند ساله هر صنعت در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد تا با رشد تولید در عرصه ملی و بین المللی، ممنوعیت واردات کالا محدود شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای حمید غزنوی ضمن اشاره به وجود دوگانگی در صنعت کشور، اظهار داشت: اگر مدت محدودی برای تولیدکنندگان داخلی در بازار انحصار ایجاد نشود، نمی‌توانند محصولات باکیفیت با قیمت پایین‌تر قابل رقابت با کالا‌های خارجی تولید کنند. از طرفی اگر انحصار به وجود آید، می‌گویند که انحصار طلب شده‌اند و در حق مصرف کننده اجحاف صورت گرفته است. باید برای این تضاد، راه حل مناسبی پیدا کرد.

دبیر مجمع کارآفرینان ادامه داد: در بازار محدودیت نداریم و اگر انحصار در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار نگیرد، تولیدکننده کاری از پیش نخواهد برد. بنابراین بازار باید در اختیار تولیدکننده باشد، اما این کار با محدودیت انجام پذیرد. مثلا مشخص کنیم برای هر صنعتی تا چند سال محدودیت ایجاد شود و پس از گذشت چند سال که تولیدکنندگان داخلی رشد یافتند و توانستند در عرصه ملی و بین المللی رقابت کنند، ممنوعیت واردات کالا را به محدودیت تبدیل کنیم.

غزنوی افزود: تقریبا در تمام کشور‌هایی که توسعه صنعتی پیدا کرده‌اند، قانون ممنوعیت واردات کالا وجود ندارد، اما محدودیت دیده می‌شود. به عنوان مثلا در آلمان یا کره جنوبی ممنوعیت ورود کالا را نداریم، اما قوانین و شرایط سخت گیرانه‌ای برای ورود کالا به کشورهایشان وضع کرده‌اند؛ طوری که کالا‌های بی کیفیت با تست آزمایشگاه‌ها نمی‌تواند وارد کشورشان شود.

دبیر مجمع کارآفرینان در خصوص اینکه ممنوعیت واردات کالا چه میزان به وضعیت تولید کمک می‌کند، گفت: کار حوزه اقتصاد مولد، تولید ثروت است؛ تولید ثروت از کجا شکل می‌گیرد؟ اگر یک کار تولیدی انجام گیرد و بازاری برای فروش محصولات نداشته باشد، رونق در بازار و در عرصه ملی و بین المللی تقویت نمی‌شود؛ ممنوعیت واردات کالا با محدودیت زمانی در صنایع گذشته برای برخی از کالا‌ها به خاطر همین مسئله بود که تولیدکنندگان داخلی بتوانند کار کنند و محصولاتشان را در بازار بفروشند. با این کار تولیدی، تولید ثروت انجام خواهد گرفت. در حقیقت مردم از طریق کار تولیدی پول دار شوند تا بتوانند کالا‌هایی که موردنیازشان است بخرند، اما نباید به این کار بسنده کنیم.

غزنوی در پایان تصریح کرد: نیاز داریم اکو سیستم اقتصادی را متمرکز کنیم، نباید سیاست‌های متضاد داشته باشیم. مثلا واردات تعدادی اقلام را ممنوع کنیم از آن طرف مالیات بر روی واردات ماشین آلات بگذاریم. باید تلاش کنیم رشد اقتصاد و رشد صنعت سرمایه گذاری در صنعت افزایش یابد؛ برای همین اکوسیستم اقتصادی باید درست شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر