یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهروند حجم نقدینگی در ۶ ماهه نخست سال جاری

روند حجم نقدینگی در ۶ ماهه نخست سال جاری

بررسی روند حجم نقدینگی از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه نشان می‌دهد که در این مدت حدود ۷۶۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده شده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، طبق آخرین آمار بانک مرکزی حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه به ۵۵۹۴ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که حجم نقدینگی در مدت مشابه سال قبل، ۴۰۶۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

در این بین، بررسی روند حجم نقدینگی از پایان سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ماه نشان می‌دهد که در این مدت حدود ۷۶۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان حجم این متغیر افزایش یافته است.

در شش ماهه سال گذشته نیز، حجم نقدینگی از ۳۴۷۶ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان در پایان اسفند سال ۱۳۹۹  به ۴۰۶۷.۶ هزار میلیارد تومان در شهریور ماه رسید و در این مدت حدود ۵۹۱ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان حجم نقدینگی بالا رفته است.

این در حالی است که بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که نرخ رشد نقدینگی (دوازده‌ماهه) از ۴۰.۵ درصد در پایان شهریور پارسال به ۳۵ درصد در پایان شهریور ۱۴۰۱ کاهش یافته و رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به شهریور ماه سال ۱۴۰۱ هم ۳۳.۱ درصد بوده است. البته، نرخ رشد پایه پولی در پایان شهریور ۱۴۰۰ رقم ۳۹.۵ درصد را به ثبت رسانده بود.

از سوی دیگر، بانک مرکزی اعتقاد دارد که رشد نقدینگی و پایه پولی همچنان در سطوح بالایی قرار دارند و لازم است با سرعت و شدت بیشتری تا رسیدن به سطح مطلوب و هدف‌گذاری شده خود طی روندی مستمر و پایدار کاهش پیدا کنند.

رشد پایه پولی

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر