دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتافزایش ۲۶ درصدی مبادلات تجاری ایران و ترکیه

افزایش ۲۶ درصدی مبادلات تجاری ایران و ترکیه

طبق آمار، مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۲۶ درصدی همراه بوده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه حکایت از آن دارد که مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی رشد ۲۶ درصدی را ثبت کرده و به چهار میلیارد و ۸۰۹ میلیون دلار رسیده است. مبادلات تجاری دو کشور در مدت مشابه سال قبل سه‌میلیارد و ۷۹۹ میلیون دلار اعلام شده بود.

در آمار مربوط به مبادلات تجاری ایران و ترکیه، صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۲ رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به ۲ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر سال قبل یک میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

همچنین در مبادلات تجاری ایران و ترکیه، واردات ترکیه از ایران در ۹ ماهه نخست سال جاری با رشد قابل توجه ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده و به ۲ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا آوریل سال قبل یک میلیارد و ۸۰۹ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

تراز تجاری ایران و ترکیه در ۹ ماهه سال جاری میلادی به میزان ۳۸۳ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.
گفتنی است که پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورو استات) در گزارشی به صادرات بیش از هفت میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ایران به ترکیه در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۲ اشاره کرده است.

در ۹ ماهه سال جاری میلادی هفت میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی توسط ایران به ترکیه صادر شده است. ایران در مدت مشابه سال قبل هفت میلیارد و ۳۹۰ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر