یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشاستاندار گیلان: در استان گیلان ۸۰ شرکت دانش بنیان وجود دارد

استاندار گیلان: در استان گیلان ۸۰ شرکت دانش بنیان وجود دارد

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: در گذشته ۶۸ واحد تولیدی دانش بنیان در گیلان فعالیت می‌کردند که این تعداد به ۸۰ شرکت دانش بنیان افزایش یافته است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، اسدالله عباسی در برنامه تلویزیونی کارنامه به وجود 80 شرکت دانش بنیان در استان گیلان اشاره کرد. وی در ابتدای سخنان خود با محکومیت حمله تروریستی حرم مطهر حضرت شاهچراغ در شیراز، اظهار کرد: مردم گیلان با حضور همدلانه و انقلابی خود در مراسم راهپیمایی محکومیت عاملان جنایت حرم مطهر شاهچراغ، بار دیگر پایبندی شان به انقلاب را اثبات کردند.

استاندار گیلان با اشاره به سفر هیأت دولت به گیلان و دستاوردهای این سفر به استان، افزود: قبل از سفر رئیس جمهور به گیلان، استان از وضعیت خوبی برخوردار نبود و بسیاری از پروژه ها در حالت تعطیل و نیمه تعطیل قرار داشتند.

وی با اشاره به احصای مشکلات گیلان در سفر هیأت دولت به استان، بیان کرد: ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی و اقتصادی برای گیلان در این سفر درنظرگرفته شد و هشت هزار و ۴۸۲ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در شاخص‌های مختلف نیز اختصاص یافت.

عباسی ادامه داد: قبل از سفر هیأت دولت به گیلان، استان دچار چالش اعتباری بود. در همین خصوص یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های راکد تخصیص پیدا کرد و این پروژه‌ها دوباره به جریان افتاد. در آینده‌ای نزدیک نیز یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر به این بخش اختصاص می‌یابد.

وی از وجود ۸۰۰ واحد راکد در گیلان خبر داد و اضافه کرد: با استفاده از تبصره ۱۶ و ۱۸، تسهیلات خوبی در این بخش در نظر گرفته شد و ۱۶۳ واحد تولیدی تا زمان حاضر احیا شد و به چرخه تولید بازگشته است.

به گفته نماینده عالی دولت در استان گیلان از ۳۰ هزار شغل تعهدشده در گیلان، ۱۹ هزار و ۵۰۰ شغل ایجاد شده که این آمار باید راستی‌آزمایی گردد.

عباسی با اشاره به توانمندی و خودکفایی گیلان در بخش تولید مرغ، گفت: گیلان رتبه دوم تولید جوجه و رتبه سوم تولید مرغ در کشور را دارد و در کنار تامین مرغ استان، تامین کننده مرغ استان‌های دیگر است.

وی با اشاره به  پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی پروژه راه آهن رشت – کاسپین بیان کرد: تکمیل این محور نیازمند ۶۵۰ میلیارد اعتبار است که ۲۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافت و  ۲۰۰ میلیارد تومان نیز در مرحله تخصیص است که امیدواریم در ابتدای سال آینده شاهد بهره‌برداری آن باشیم.

استاندار گیلان  خاطرنشان کرد: محور رشت – کاسپین کریدور شمال به جنوب را به هم وصل می کند. بهره‌برداری محور رشت به کاسپین تحول عظیمی در بخش اقتصاد و اشتغال گیلان و ایران به وجود خواهد آورد.

وی به تأکیدات مقام معظم رهبری در دیدار رئیس جمهوری روسیه مبنی بر سرعت بخشی به پروژه راه‌آهن رشت به آستارا اشاره کرد و افزود: شخص رئیس جمهور و مجموعه دولت سیزدهم برای اجرا و بهره‌برداری از این پروژه مصمم هستند.

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت: حضور سفرای کشورهای مختلف در گیلان، نویدبخش روزهای خوب برای این خطه پراستعداد است. با اجرای پروژه‌های رشت – کاسپین و دیگر پروژه‌ها، گیلان به دروازه تحول اقتصادی ایران تبدیل می‌شود.

عباسی از راه اندازی دفتر امور خارجه در رشت خبر داد و افزود: گیلان در دیپلماسی اقتصادی به ویژه در کشورهای حاشیه خزر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی میزان صادرات گیلان نسبت به سال گذشته را از ۲۰۰ میلیون دلار بیشتر دانست و اضافه کرد: نگاه دولت سیزدهم، بهره مندی از ظرفیت دومیلیارد دلاری صادرات در گیلان است که از این طریق می‌توان اقتصاد گیلان و ایران را شکوفا کرد.

استاندار گیلان تصریح کرد: فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل رشت از لحاظ زیرساختی توسعه پیدا می کند. دو هزار میلیارد تومان از طریق سرمایه گذار بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه جذب شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های خوب فرودگاه رشت، بیان کرد: الحاق فرودگاه به منطقه آزاد انزلی فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در این بخش خواهد بود.

نماینده عالی دولت در گیلان از برقراری پرواز رشت به آستاراخان در فرودگاه سردار جنگل رشت خبر داد و افزود: استقبال خوبی از جانب آستاراخان برای توسعه همکاری با گیلان صورت گرفته است.

عباسی هدف اصلی سفرهای شهرستانی را گره گشایی از مشکلات مردم عنوان کرد و گفت: در کنار مردم بودن و اقدامات میدانی و عملیاتی در جهت حل مشکلات آنان، الگوی مدیریتی دولت سیزدهم است.

وی با تأکید بر لزوم ادامه‌دار بودن دیدار و ارتباط با مردم توسط مسؤولان اضافه کرد: از جنس مردم و خادم آن‌ها هستم و این فرصت خدمت گذاری را بهترین نعمت می‌دانم.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: مدیریت آب و برق در استان، الگوسازی برای مدیریت سایر بخش‌ها بود. تشکیل قرارگاه جهادی در همه بخش‌ها اثربخش است همانگونه که در بخش مدیریت آب و برق موثر واقع گردید.

به گفته عباسی تشکیل قرارگاه جهادی آب کشاورزی در ۱۷ شهرستان گیلان موجب موفقیت در سال زراعی شد و ضمن کاهش آسیب‌های خشکسالی، ۲۰ درصد افزایش محصول داشتیم.

وی ضمن اشاره به عملکرد موفق در مدیریت مصرف برق و کاهش خاموشی‌ها بیان کرد: در بخش برق اجازه ندادیم که برق هیچ خانه و کارخانه‌ای  قطع شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه در بخش گردشگری حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است، گفت: ثبت چادر شب‌بافی در یونسکو دستاورد خوبی بود و در آینده‌ای نزدیک ثبت ماسوله هم صورت می‌گیرد.

عباسی  با اشاره به حضور ۵۲ میلیون گردشگر در گیلان و اقامت ۴۲ میلیون نفر در استان گیلان، بیان کرد: برای تنظیم بازار آرد و نان و پاسخگویی نیازهای مردم، ۴۷ هزار گونی آرد مازاد توزیع شد.

وی به جراحی اقتصادی دولت سیزدهم که در راستای حل مشکلات اقتصادی بوده است اشاره کرد و افزود: یکی از کارهای خوبی که در دولت سیزدهم انجام گرفت مردمی کردن اقتصاد و آزادکردن یارانه ها بود که این کار جلوی واسطه گری‌ها را گرفت و دست برخی افراد که در این فضا اختلال ایجاد می‌کردند را کوتاه کرد.

استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه استان در بخش‌های مختلف کشاورزی، دامپروری و طیور، یادآور شد: در تولیدات گلخانه ای، پرورش مرغ و بخش دیگری از محصولات کشاورزی در گیلان خودکفا هستیم.

عباسی خاطرنشان کرد: پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در گیلان احداث می‌شود. بازار محصولات کشاورزی گیلان را به فراتر از مرزها خواهیم برد.

وی با اشاره به اینکه زنجیره تولید تا مصرف قابل کنترل است، عنوان کرد: عملکرد تعزیرات، صمت و اصناف در کنترل بازار خوب بوده و باید این روند استمرار داشته باشد.

استاندار گیلان به اجرای طرح آزادسازی سواحل در استان اشاره کرد و افزود: آزادسازی سواحل مطالبه جدی دولت بود که انجام شد و در قالب این طرح، سالم سازی و استفاده بهینه از ساحل نیز صورت گرفت.

عباسی با اشاره به ظرفیت خوب تیم نجات غریق گیلان در سواحل و نجات جان ۸۰۰ نفر، بیان کرد: ۸ میلیارد تومان اعتبار برای دستمزد عزیزان نجات‌غریق گیلان در نظر گرفته شد.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاری در سواحل با جدیت پیگیری خواهد شد. سواحل یکی از مزیت‌های گردشگری گیلان به شمار می‌رود که باید از آن بهره گرفت.

عباسی از اجرای ۸۰۰ کیلومتر کابل خودنگهدار در مناطق مختلف گیلان خبر داد و افزود: ۵۰۰ کیلومتر نیز در حال انجام است و در راستای تولید و تقویت برق، هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

استاندار با اشاره به ظرفیت‌های مستعد بخش ورزش گیلان بیان کرد: به قهرمانان ورزشی گیلان همچون امیررضا معصومی که در آوردگاه‌های مختلف پرچم ایران اسلامی را به اهتزار در می‌آورند، افتخار می‌کنیم.

عباسی با اشاره به ظرفیت‌های دانش بنیان در گیلان، افزود: در گذشته ۶۸ واحد تولیدی دانش بنیان در گیلان فعالیت می‌کردند که این تعداد به ۸۰  شرکت دانش بنیان افزایش یافته است.

وی در پایان توسعه و پیشرفت استان را مهم ترین هدف دانست و نشست با وزرا و مقامات کشوری را در همین راستا عنوان کرد و گفت: امکانات و تجهیزات استان گیلان به ویژه زیرساخت‌های مدیریت بحران باید تقویت و بروزرسانی شوند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر