دوشنبه, آذر 7, 1401
10.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهسود بین بانکی ۲۰.۹۸ درصد شد

سود بین بانکی ۲۰.۹۸ درصد شد

طبق آخرین تغییرات جدول سود بین بانکی، این نرخ به ۲۰.۹۸ درصد رسیده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، سود بین بانکی که به‌عنوان یکی از انواع نرخ‌های بهره در بازار پول به نرخ‌های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می‌دهد، در واقع قیمت ذخایر بانک‌ها است. زمانی که بانک‌ها در پایان دوره مالی کوتاه‌مدت اعم از روزانه یا هفتگی دچار کسری ذخایر می‌شوند، از سایر بانک‌ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می‌کنند. این نرخ در بازار بین بانکی در حال حاضر به ۲۰.۹۸ درصد رسیده است.

در ماه‌های گذشته سود بین بانکی با نوسانات زیادی همراه بود و برای اولین بار در مرداد ماه به ۲۱.۳۱ درصد رسید که با واکنش‌های منفی مواجه شد. در نهایت بانک مرکزی در این زمینه بر کنترل سود بین بانکی تاکید کرد و روند کاهشی این نرخ آغاز شد.

رئیس کل بانک مرکزی، پیش از این در خصوص نوسانات سود بین بانکی گفته بود که روند تغییرات این سود به وضعیت عرضه و تقاضا در بازار بین بانکی بستگی دارد و سعی بانک مرکزی بر این است که سود بین بانکی دچار نوسانات زیادی نشود.

همچنین، محمد نادعلی – مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی – دلیل تغییرات در نرخ سود بین بانکی را تقاضا و عرضه بانک‌ها در بازار بین بانکی عنوان کرده بود.

وی درباره تاثیر افزایش سود بین بانکی بر بازارهایی چون بازار سرمایه اظهار داشت: بازار بین بانکی بازاری نیست که بانک‌ها سهام خود را بفروشند و پول خود را وارد این بازار کنند که وقتی نرخ در این بازار افزایش یابد، آن‌ها انگیزه ورود به بازارهای دیگر را نداشته باشند و سایر بازارها تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرند.

به گفته نادعلی، نرخ سود سپرده و تسهیلات در ایران تابع شرایط بازار بین بانکی نیست؛ بنابراین تغییرات در سود بین بانکی تاثیری بر بازار سرمایه نمی‌گذارد بلکه تغییرات نرخ سود سپرده و تسهیلات است که بر بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود.

این در حالی است که فعالان بازار سرمایه، افزایش این نرخ را بر روند منفی این بازار و خروج سرمایه از آن مؤثر می‌دانند. درحالی که کارشناسان پولی و بانکی معتقدند این نرخ‌ تاثیری بر تحولات شاخص بورس ندارد و روند افزایشی این نرخ در ماه‌های اخیر نیز ناشی از فشار تورمی بوده، نه سیاست‌های ضدتورمی.

البته، به اعتقاد کارشناسان، افزایش سود بین بانکی در صورتی می‌تواند بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار باشد که روند افزایشی سود در بازار بین بانکی به صورت مداوم و قابل ملاحظه صورت گیرد.

در ادامه، می‌توانید تغییرات نرخ سود بین بانکی در سال جاری را ببینید:

نزخ سود بین بانکی

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر