دوشنبه, مهر 3, 1402
22.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادسفیر کنیا: منطقه آزاد انزلی از موقعیت ویژه برای توسعه تجارت با...

سفیر کنیا: منطقه آزاد انزلی از موقعیت ویژه برای توسعه تجارت با کنیا برخوردار است

جاشوا گاتیمو سفیر جمهوری کنیا از منطقه آزاد انزلی بازدید کرد و گفت: منطقه آزاد انزلی موقعیتی ویژه برای توسعه تجارت، بازرگانی و اشتغال با کشور کنیا دارد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، جاشوا گاتیمو سفیر کنیا اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران دارای فرصتی مناسب در بازار بزرگ‌ سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه است. کشور شما دروازه ورود به بسیاری از کشورهای منطقه از جمله روسیه، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقزستان و آذربایجان است. کنیا نیز پتانسیل فراوانی در بخش کشاورزی دارد و ظرفیت صادرات این محصولات به ایران می‌تواند نقطه آغازی برای همکاری‌های فی‌مابین باشد. ‌

وی عملکرد ایران را در زمینه صادرات به کنیا بسیار موفق ارزیابی کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در حوزه صادرات محصولات ساختمانی، پتروشیمی، نفت و گاز به کنیا نیز حضوری موثر داشته باشد. ضمن آنکه ما نیز از بزرگترین و بهترین تولیدکننده‌های چای و قهوه دنیا هستیم و توانایی عرضه این دو محصول با قیمت مناسب در بازارهای ایرانی را داریم.

سفیر کنیا بر مراودات و همکاری‌های مطلوب ایران و کنیا تأکید کرد و گفت: در آینده‌ای نزدیک نمایشگاهی دائمی از دستاوردهای مشترک ایران و کنیا در زمینه‌های مختلف از جمله مصالح ساختمانی در این کشور راه اندازی می‌شود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست با سفیر کنیا اظهار داشت: با توجه به اختیاراتی که به مناطق آزاد داده شده است امکان تشکیل بانک‌های مشترک، شرکت های بیمه، صرافی و نهادهای مالی مشترک نیز وجود دارد تا به نقل و انتقال مالی دو کشور کمک کند.

وحید طالب پور اضافه کرد: دولت به مناطق آزاد اختیاراتی در زمینه ثبت شرکت‌ها از جمله معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برای عملکرد شرکت‌ها داده است.

وی ادامه داد: ما اگر شناخت درستی از نیازهای کشور کنیا داشته باشیم می‌توانیم برای صادرات به این کشور برنامه‌ریزی انجام دهیم. از این‌رو به زودی فهرستی از واحدهای صنعتی و محصولات تولیدی منطقه آزاد تهیه شده و در اختیار سرمایه‌گذاران کنیایی قرار می‌گیرد. سفارت کنیا نیز لیستی از نیازمندی‌های این کشور برای مبادلات تجاری با ایران تهیه کرده و در اختیار منطقه آزاد انزلی می‌گذارد.

طالب پور تصریح کرد: تجار کنیایی می‌توانند با احداث صنایع تبدیلی بسته بندی قهوه در بخش صادرات مجدد به کشورهای همسایه و منطقه اوراسیا فعالیت کنند.

وی ادامه داد: در منطقه آزاد انزلی ۱۱ شرکت دانش بنیان وجود دارد که می‌توانند همکاری خوبی با کنیا در حوزه صنایع برق و الکترونیک و صنایع های‌تک داشته باشند. در بخش نفت و گاز هم از ظرفیت شرکت‌های فنی و مهندسی مستقر در مناطق آزاد کشور در قالب همکاری‌های متقابل در اکتشافات می‌توان بهره گرفت.

طالب پور منطقه آزاد انزلی را بهترین گزینه برای سرمایه گذاری عنوان و ذکر کرد: این منطقه می‌تواند در تامین کالاهای مورد نیاز کنیا از روسیه و قرقیزستان به ایفای نقش بپردازد و کالاها را از آن کشورها تحویل گرفته و از طریق بنادر جنوبی در کنیا تحویل دهد. ضمن آنکه با توجه به ظرفیت کنیا در تولیدات محصولات غذایی ازجمله قهوه منطقه آزاد انزلی می‌تواند بازارهای خوبی برای عرضه این تولیدات باشد.

در نشست مشترک مسئولان منطقه آزاد انزلی و سفیر کنیا، مهدی کاظمیان سخنگو و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی هم گزارش کاملی از دستاوردها، ظرفیت‌ها و فرصت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی ارائه کرد.

شایان ذکر است ظرف ۲ سال اخیر ۴۷ هیات تجاری کنیایی از ظرفیت‌های سرمایه گذاری چابهار، اصفهان، کاشان، لاهیجان و منطقه آزاد انزلی بازدید به عمل آورده‌اند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر