یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهبازارگردیدلار و ارزهای بین المللیجزئیات اجرای ریال دیجیتال بانک مرکزی

جزئیات اجرای ریال دیجیتال بانک مرکزی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی جزئیات اجرای ریال دیجیتال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و همچنین پیش‌نویس سند رسمی این طرح مهم را تشریح کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، مهران محرمیان در خصوص اجرای ریال دیجیتال بانک مرکزی گفت: دوره پیش‌آزمایشی این پروژه مهم به‌صورت محدود یعنی با تعداد محدودی کاربر، ‌بانک و فروشگاه و با مبلغ محدود اواسط شهریورماه سال جاری شروع خواهد شد.

او افزود: در حال حاضر حدود ۹۰ بانک مرکزی در دنیا در حال بررسی و فعالیت روی پروژه رمزپول ملی خود هستند که تعدادی از این کشورها به مرحله نهایی رسیده‌اند و سایر کشورها هم در مراحل آزمایشی یا تحقیقاتی قرار دارند.

محرمیان ادامه داد: این پروژه از مدتی پیش با نظرخواهی از متخصصان این حوزه شروع شده بود و خوشبختانه ایران جزو کشورهای پیشرو در این زمینه به شمار می‌رود. سند سپیدنامه یا پیش‌نویس ریال دیجیتال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اکنون به صورت رسمی در سایت بانک مرکزی منتشر شد و از متخصصین این حوزه درخواست داریم که با مطالعه سند، بازخوردها و نظرات خود را به ما اعلام کنند و مطابق روشی که در دنیا مرسوم است ما تک‌تک نظرات و موارد دریافتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اضافه کرد: ریال دیجیتال و فرآیندهای انتشار آن طبق چیزی که در قانون دیده شده کاملا مشابه اسکناس خواهد بود. یعنی هر آن چیزی که برای انتشار اسکناس مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل اینکه پشتوانه داشته باشد، هیات نظارت بر اندوخته اسکناس بررسی‌های لازم را انجام دهد و سایر موارد مشابه اسکناس است ولی تفاوت مهم ریال دیجیتال با اسکناس کاغذی این است که این پول، پول هوشمند و قابل برنامه‌نویسی است.

محرمیان خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر تمامی آنچه را اسکناس دارد، در ریال دیجیتال هم خواهیم داشت به جز اینکه در این پروژه فیزیک اسکناس وجود ندارد، برای تبادلش لازم نیست دو نفر کنار هم باشند و مهم‌تر از همه این قابلیت وجود دارد که قراردادهای هوشمند در داخل این نوع پول تعبیه گردد و بین گیرنده و فرستنده که به صورت همتا به همتا این پول را مبادله می‌کنند به صورت هوشمند به اجرا درآید.

وی تاکید کرد: دوره آزمایشی این پروژه مشابه سایر کشورها معمولا طولانی خواهد بود و پس از اخذ بازخوردها از مردم و بررسی ‌اثرات آن در حوزه‌های مختلف به لحاظ حقوقی، اقتصادی و … در نهایت با اطمینان کامل از رفع مشکلات فنی و آمادگی کامل در سطح وسیع استفاده خواهد شد.

محرمیان در پایان درباره معاملات رمزارز نیز تصریح کرد: در این خصوص مواردی هم در مجلس شورای اسلامی و هم در دولت ذیل حوزه معاونت اقتصادی رییس‌جمهوری در دست اجرا و بررسی است اما در حال حاضر این موضوع هیچ رسمیتی ندارد و معاملات آن قانونی نیست.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر