شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللافزایش حجم بار ترانزیتی ایران و قزاقستان

افزایش حجم بار ترانزیتی ایران و قزاقستان

طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی، ایران و قزاقستان برای افزایش حجم بار ترانزیتی دو کشور از یک میلیون تن به چهار میلیون تن در سال توافق کرده‌اند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، رستم قاسمی درباره جلسه مشترکی که با معاون نخست وزیر و وزیر تجارت قزاقستان و هیات همراه در ساختمان دادمان برگزار شد،‌ اظهار داشت: ایران و قزاقستان بر امضای یادداشت تفاهم برای افزایش همکاری‌ها در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت به توافق رسیدند. این توافق سه موضوع مهم الکترونیکی کردن گمرکات، ‌یکسان کردن تعرفه‌ها و صدور ویزا برای رانندگان و تجار ایرانی را در برمی‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به جلسه اخیر میان ایران، ترکمستان و قزاقستان و توافق سه‌جانبه برای تسهیل موضوع حمل‌ونقل و ترانزیت، عنوان کرد: کشور قزاقستان در مسیر قطارهای چین به ترکمنستان و ایران قرار دارد و توافق‌هایی برای تسهیل این مسیر با وزیر تجارت قزاقستان صورت گرفته است.

قاسمی افزود: وزیر تجارت قزاقستان به همراه هیات همراه فردا از بندر شهید رجایی بازدیدی خواهند کرد و مقرر شد در حوزه‌های مختلف حمل‌ونقل از جمله حمل‌ونقل ریلی، حمل‌ونقل جاده‌ای،‌ حمل‌ونقل دریایی و حمل‌ونقل هوایی و انتقال بار از کریدورهای شمال- جنوب و شرق به غرب با ایران همکاری انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: حجم ترانزیت ایران و قزاقستان در حال حاضر یک میلیون تن در سال است. طی توافقنامه مشترکی که به امضا خواهد رسید افزایش حجم ترانزیت میان دو کشور از یک میلیون تن به ۴ میلیون تن در سال پیش‌بینی شده است.

سریک ژومان گارین، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت قزاقستان نیز درباره مذاکرات انجام گرفته در این جلسه به توافق تهران و آستانه برای فعال کردن همکاری‌های فی مابین درحوزه‌های مختلف حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اشاره کرد و گفت: ایران و قزاقستان درباره مسائل موجود در زمینه ترانزیت و تعیین یک نقشه راه برای برچیدن این مشکلات میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان توافق کردند که این موضوع اخیرا در نشست مشترک در کشور ترکمنستان نیز مطرح شد.

وی در پایان از توافق ایران و قراقستان برای امضای یک یادداشت تفاهم به منظور ارتقاء سطح همکاری‌های زیربنایی در حوزه لجستیک خبر داد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر