چهارشنبه, مهر 5, 1402
19.8 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهحقوق بازنشستگی برای بانوان خانه دار گیلانی

حقوق بازنشستگی برای بانوان خانه دار گیلانی

مدیرکل بیمه تامین اجتماعی گیلان از پرداخت مستمری بازنشستگی به بانوان خانه دار بیمه شده در استان گیلان خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ۸دی، مدیرکل تامین اجتماعی گیلان اظهار داشت: تمامی بانوان خانه دار از آذرماه سال ۱۳۸۷ در زمره مشمولین تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند. به این ترتیب بانوان خانه دار می‌توانند با انعقاد قرارداد در زیرگروه حرف و مشاغل آزاد با انتخاب یکی از سه نرخ بیمه ای از تعهدات مربوطه برخوردار شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر این قرارداد برای نرخ ۱۲ درصد (بازنشستگی و فوت بعد از آن) با ۵۰۱ هزار تومان، برای نرخ ۱۴ درصد (بازنشستگی و فوت قبل و بعد از آن) با مبلغ ۵۸۵ هزار تومان و در نرخ ۱۸ درصد (بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان) با مبلغ ۷۵۲ هزار تومان قابل انجام است.

علی حسین نژاد افزود: بانوانی که به عنوان زن خانه دار در تدبیر منزل و انجام امور مختلف در ساعات مختلف شبانه روز مشغول به کار هستند در زمره اقشار زحمتکشی قرار می‌گیرند که سال‌ها از این امکان به دلیل فقدان رابطه حقوق بگیری و همچنین شغل محسوب نشدن محروم بوده‌اند. این مهم به عنوان یک حق برای آنان از سال ۱۳۸۷ فراهم گردید تا بتوانند از تعهدات بازنشستگی و در صورت تمایل انواع مستمری و حتی پوشش درمانی بهره مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از بانوان خانه دار به زعم تحت پوشش بودن توسط همسر، خود را بیمه شده می‌دانند. در این حالت زنان بیمه شده تبعی محسوب می‌گردند ولی اگر خود شخصاً بیمه پردازی کنند به مثابه بیمه شده اصلی تلقی و راساً امکان استفاده از تعهدات را به صورت مستقل خواهند داشت.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در این پوشش بیمه ای، زن و شوهر قادر خواهند بود در سال‌های آتی هر یک به صورت جداگانه از بازنشستگی استفاده کنند و این امر سبب آرامش خاطر و امنیت روانی بیشتر در خانواده خواهد شد.

گفتنی است در حال حاضر ۳۷۰۰۰ زن خانه دار گیلانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. استان گیلان از حیث آماری در این گروه در رتبه سوم کشور و به نسبت جمعیت هر استان در جایگاه اول قرار دارد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر