شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشزمان بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب های الکترونیکی

زمان بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب های الکترونیکی

زمان‌بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب های الکترونیکی در لایحه الحاق ۵ تبصره به ماده (۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تعیین شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، دولت لایحه الحاق ۵ تبصره به ماده (۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را با قید دو فوریت تقدیم مجلس کرد که در صورت تصویب نهایی ارائه صورتحساب های الکترونیکی توسط مؤدیان بزرگ و سپس مؤدیان کوچک‌تر به صورت تدریجی و با برنامه زمان بندی مشخص انجام خواهد گرفت.

در مقدمه این لایحه بیان شده است: با توجه به اینکه اجرای تکلیف مقرر در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب ۱۳۹۸ مبنی بر راه‌اندازی سامانه مؤدیان برای ثبت‌نام و عضویت مشمولان و همچنین ارائه کارپوشه اختصاصی منجر به افزایش ۲۰ برابری تعداد مؤدیان می‌شود، لذا به منظور تدریجی کردن ارائه صورتحساب های الکترونیکی توسط مؤدیان بزرگ و سپس مؤدیان کوچک‌تر، لایحه‌ای را برای انجام تشریفات قانونی تقدیم کرد.

در ماده واحده این لایحه آمده است: متون زیر به عنوان تبصره‌های ۲ تا ۶ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان –مصوب ۱۳۹۸- الحاق و تبصره قبلی به عنوان تبصره (۱) تلقی می‌شود.

در تبصره ۲ عنوان شده است: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است ظرف یک هفته از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به ثبت نام و عضویت کلیه اشخاص مشمول در سامانه مؤدیان و تخصیص کارپوشه اختصاصی به آن‌ها اقدام کند.

در تبصره ۳ نیز عنوان شده است: الزام مؤدیان به صدور صورتحساب های الکترونیکی مطابق زمان‌بندی زیر انجام می‌شود:

۱- شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس از ۱۴۰۱/۸/۰.

۲- شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری از ۱۴۰۱/۱۰/۱،

۳- اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی مووع ماده (۱۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده از ۱۴۰۲/۱/۱،

۴- صاحبان مشاغل موضوع فراخوان‌های هشت‌گانه مالیات بر ارزش افزوده قبلی از تاریخ ۱۴۰۲/۴/۱،

۵- صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم موضوع آئین‌نامه اجرایی ماده (۹۵) قانون مالیات‌های مستقیم از تاریخ ۱۴۰۲/۷/۱،

۶- کلیه اشخاص باقیمانده از تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۱

همچنین در تبصره ۴ عنوان شده است: تاریخ‌های مذکور در تبصره ۳ این ماده قطعی و غیرقابل تغییر است و در صورت هرگونه تخطی از رعایت آن‌ها، مطابق قوانین مربوط با متخلفان برخورد خواهد شد.

در تبصره ۵ این لایحه تأکید شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره ۳ این ماده، حکم قسمت اخیر ماده (۱۳) قانون مالیات بر ارزش افزوده جاری است و مالیات بر ارزش افزوده درج‌شده در صورتحساب‌های صادره خارج از سامانه مؤدیان تا پایان دوره‌های مذکور پس از تسلیم اظهارنامه و رسیدگی در مراجع مالیاتی با رعایت ماده (۹۷) قانون مالیات‌های مستقیم قابل پذیرش است.

در نهایت در تبصره ۶ خاطرنشان شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره ۳ این ماده، مفاد ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص بخشودگی جرایم موضوع قانون مذکور جاری است.

آئین‌نامه نحوه اعمال بخشودگی موضوع این ماده به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر