دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادما بیشتر برای آبادانی مناطق آزاد کشور‌های همسایه کار کرده ایم

ما بیشتر برای آبادانی مناطق آزاد کشور‌های همسایه کار کرده ایم

به اعتقاد دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش، ما بیشتر از اینکه برای توسعه مناطق آزاد ایران و منافع ملی خودمان کار کنیم، برای آبادانی مناطق آزاد کشور‌های همسایه ازجمله جبل علی کار کرده‌ایم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از اقتصاد24، در ساده‌ترین مقایسه مناطق آزاد ایران با جهان این مثال ساده را از نظر بگذرانید: «مساحت منطقه آزاد کیش در ایران دو برابر منطقه آزاد جبل‌علی در امارات؛ اما ظرفیت تجاری بندر جبل‌علی چندین برابر منطقه آزاد کیش یا سایر مناطق آزاد ایران است!» هرچند در ظاهر این جملات بازخوانی کارنامه مناطق آزاد ایران در مقایسه با جبل علی‌اند، اما ما را به این نتیجه رهنمود می‌کنند که «ما در استفاده از ظرفیت‌های‌مان کم‌کاری کرده‌ایم». اما سوال اصلی این است که چرا «کیش»، «قشم»، «چابهار» یا ۸ منطقه آزاد ایران «جبل‌علی» نشد؟

مشوق‌های سرمایه گذاری در مناطق آزاد جهان در مقایسه با ایران

احمد کتابفروش اظهار داشت: مقایسه مناطق آزاد ایران حال «منطقه آزاد کیش» باشد یا قشم یا «منطقه آزاد چابهار»، با «جبل علی» قیاس مع الفارق است.

عضو هیئت مدیره و دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش افزود: در حال حاضر ما بیشتر از اینکه برای توسعه مناطق آزاد کشور و منافع ملی خودمان کار کنیم، برای آبادانی مناطق آزاد کشور‌های همسایه از جمله «جبل علی» کار کرده‌ایم؛ زیرا نحوه سیاست گذاری و رفتارمان در مناطق آزاد کشور به گونه‌ای بوده که سرمایه گذاران خارجی که هیچ، سرمایه گذاران داخلی هم به امارات، عمان و حتی ترکیه مهاجرت کرده‌اند.

فرار سرمایه‌ها از مناطق آزاد به امارات

دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش در تشریح جزئیات مهاجرت سرمایه گذاران داخلی به مناطق آزاد جهان عنوان کرد: چند ماه پیش بود که امارات فراخوانی داد که این کشور به کسانی که در ایران سرمایه گذاری صنعتی کردند و جواز تاسیس و پروانه بهره برداری تولیدی دارند، به صورت رایگان زمین و وام بلندمدت با بهره کم اعطا می‌کند تا در امارات فعالیت کنند.

کتابفروش ادامه داد: نه تنها امارات، که کشور‌های دیگر هم با مشوق‌های مختلفی اندوخته‌های تجربی و مادی ما را جذب می‌کنند و ما هم با قوانین دست و پاگیر و تغییر مقرراتِ مناطق آزاد زمینه فرار سرمایه‌ها را فراهم می‌آوریم.

۵۲ بخشنامه متناقض با قانون حکمرانی واحد مناطق آزاد

عضو هیئت امنای انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش تصریح کرد: مشکل اصلی فرار سرمایه‌ها از مناطق آزاد ایران، عدم اجرای قانون حکمرانی واحد مناطق آزاد است. چند سال پیش بود که ظرف دو ماه ۵۲ بخشنامه متناقض با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد از طرف یک وزارتخانه صادر گردید. در چنین شرایطی انتظار داریم مناطق آزاد ایران بستر جذب سرمایه باشند؟

کتابفروش اضافه کرد: در حال حاضر مناطق آزاد ایران در مقایسه با منطقه آزاد جبل علی یا مناطق آزاد جهان محلی از اعراب ندارند، زیرا فاصله بسیاری میان آن‌ها وجود دارد. تنها انتظار معقولی که می‌توان در این شرایط داشت، این است که: «از طلا گشتن پشیمان گشته ایم/ مرحمت فرموده ما را مس کنید.»

این مناطق آزاد راه به بیراهه دارد

دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که من به عنوان یک سرمایه گذار و فعال اقتصادی در کیش حتی نمی‌توانم یک پیکان وانت یا نیسان برای انجام امورم از سرزمین اصلی یا خارج به منطقه آزاد بیاورم و واردات هم از خارج و هم از داخل ممنوع است.

کتابفروش در پاسخ به اینکه جبل علی چگونه جبل علی شد و مناطق آزاد ما به واقع راه را به بیراهه رفتند، گفت: همزمان با تاسیس مناطق آزاد نسل نخست در ایران یعنی منطقه آزاد کیش، قشم و چابهار، مناطق آزاد جهان ازجمله «جبل علی» به دنبال توسعه بودند. سلطان احمد بن سلیم، رئیس منطقه آزاد جبل علی امارات هم مانند سایر سرمایه‌گذاران خارجی به مناطق آزاد ایران سفر کرد که این سفر با همکاری اکبر ترکان صورت گرفت و از نزدیک با ظرفیت‌های زیرساختی منطقه آزاد قشم و چابهار و کیش آشنا شد.

این فرد بیش از سه دهه است که مدیریت منطقه آزاد جبل علی را در دست دارد و علاوه بر منطقه آزاد جبل علی ده‌ها منطقه و بندر را در دنیا اداره می‌کند و این در حالی است که ما در سال گذشته ۴ مدیر مناطق آزاد را عوض کرده‌ایم.

حذف مشوق‌ها ضربه جبران ناپذیری به عملکرد مناطق آزاد می‌زند

عضو هیئت امنای انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش خاطرنشان کرد: امارات همچون سایر مناطق آزاد جهان برای جذب سرمایه گذار مشوق‌های مختلفی تدارک دیده، ولی این در حالی است که ما روز به روز به جای ایجاد مشوق در حال حذف مشوق‌ها هستیم.

کتابفروش در پایان تأکید کرد: مناطق آزاد خارج از قلمرو گمرک جمهوری اسلامی است. یعنی محصولی که از طرف تولیدکننده داخلی به منطقه آزاد می‌آید باید صادرات محسوب شود و مشوق صادراتی بگیرد تا بتواند با تولیدکننده اماراتی، قطری و… رقابت کند. این در حالی است که اکنون وزارت اقتصاد دو مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکنندگان داخلی می‌گیرد؛ یکی در سرزمین اصلی و دیگری در منطقه آزاد؛ یعنی تولیدکننده در داخل کشور برای اینکه بتواند کالایش را در منطقه آزاد عرضه کند باید ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازد و این مزیت رقابتی را از بین خواهد برد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر