پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیایران و ارمنستان برای تمدید قرارداد تهاتر برق و گاز به توافق...

ایران و ارمنستان برای تمدید قرارداد تهاتر برق و گاز به توافق رسیدند

ایران و ارمنستان در خصوص تمدید قرارداد تهاتر برق و گاز یادداشت تفاهمی امضا کردند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، ایران و ارمنستان رسماً از بیست و سوم اردیبهشت ماه 1388 تهاتر برق و گاز را آغاز کردند. طبق قرارداد فی مابین، صادرات گاز ایران به کشور ارمنستان همراه با تهاتر با برق یا بدون تهاتر با برق تا سال 1408 شمسی ادامه خواهد یافت.

بر اساس مفاد این قرارداد، صادرات گاز ایران به ارمنستان از 1.1 میلیارد متر مکعب در سال اول آغاز شده و پس از 4 سال به 2.3 میلیارد متر مکعب افزایش یافته و ارمنستان نیز سالانه 3.3 میلیون کیلووات برق به ایران می‌دهد.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، دیروز گفت‌وگوی دوجانبه‌ای با رئیس جمهوری ایران در تهران داشت و در حاشیه سفر نخست‌وزیر ارمنستان و هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی این کشور به ایران، دو کشور در خصوص تمدید قرارداد تهاتر برق و گاز یادداشت تفاهمی به امضا رساندند.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری در بخشی از سخنان خود در حاشیه دیدار با نخست‌وزیر ارمنستان در این خصوص گفت: “در چند ماه گذشته 43 درصد رشد روابط تجاری با ارمنستان ثبت شد، اما هدف‌گذاری برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور 3 میلیارد دلار است که دستیابی به آن کاملاً امکان‌پذیر است.”

همچنین نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان ضمن اشاره به همکاری‌های انرژی دو کشور اعلام کرد: “وزیران مربوطه درباره تمدید قرارداد تهاتر برق و گاز یادداشت تفاهمی امضا کردند و شواهد نشان می‌دهد این دیدار کاملاً مفید و سازنده بود.”

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان به دعوت رسمی رئیس‌جمهوری دیروز صادرات گاز(سه‌شنبه، دهم آبان‌ماه) در صدر هیئتی بلندپایه از مقام‌های سیاسی و اقتصادی به تهران آمد و در مجموعه سعدآباد مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر