شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللامضای تفاهمنامه همکاری ایران و قزاقستان در حوزه کشاورزی

امضای تفاهمنامه همکاری ایران و قزاقستان در حوزه کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی ایران و معاون نخست‌ وزیر و وزیر تجارت قزاقستان تفاهمنامه همکاری در زمینه کشاورزی، تجارت، صنایع ، لجستیک و ترابری و تبادل فناوری بین ایران و قزاقستان امضا کردند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، ایران و قزاقستان افزایش مبادلات دوجانبه بازرگانی تا حدود ۱ میلیارد دلار را براساس تفاهمات رؤسای جمهور دو کشور مدنظر دارند.

همچنین تبادل هیأت‌های تخصصی دامپزشکی و حفظ نباتات با هدف ایجاد زمینه‌های توسعه تجارت محصولات کشاورزی و همچنین تشکیل کمیته همکاری‌های کشاورزی، ظرف یک ماه آتی با هدف پایش روند توسعه همکاری‌های فنی و مناسبات بازرگانی کشاورزی دو کشور از اهداف امضای این تفاهمنامه محسوب می‌شود.

معرفی مراجع ذی‌صلاح ایران و قزاقستان ظرف مدت دو هفته برای عملیاتی‌سازی تفاهمات انجام شده در زمینه ترانزیت و سواپ گندم مورد تاکید است.

تفاهم در زمینه کالاهای کشاورزی قابل تبادل بین ایران و قزاقستان با توجه به تاکید دو طرف بر افزایش همکاری‌ها در زمینه امنیت غذایی به عنوان مثال محصولات لبنی، میوه‌جات (سیب، مرکبات)، میوه‌های خشک و سبزیجات از طرف ایرانی و گندم، جو، دانه‌های روغنی از طرف قزاقستانی انجام پذیرفت.

در تفاهم‌نامه بین ایران و قزاقستان همچنین بر تأسیس شرکت مشترک بازرگانی محصولات کشاورزی و اجرای طرح‌های مشترک کشاورزی توافق صورت گرفت و تفاهم در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های مشابه توسط شرکت‌های قزاقستانی در تهران در فروردین ۱۴۰۲ مصادف با بازدید نخست‌وزیر قزاقستان از تهران انجام می‌شود.

سریک ژومانگارین معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت قزاقستان از میزبانی دوستانه و صمیمانه از هیأت جمهوری قزاقستان در طی حضور در ایران قدردانی به عمل آورد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر