پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتافزایش حجم سرمایه گذاری روس ها در میدان های نفتی ایران

افزایش حجم سرمایه گذاری روس ها در میدان های نفتی ایران

به گفته معاون نخست‌وزیر روسیه، روابط ایران و روسیه اعتمادآمیز بوده و در سطح عالی سیاسی قرار دارد و حجم سرمایه گذاری روس ها در میدان های نفتی ایران افزایش خواهد یافت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، معاون نخست وزیر روسیه از افزایش حجم سرمایه گذاری روس ها در میدان های نفتی ایران خبر داد. الکساندر نواک دیروز (سه‌شنبه، دهم آبان‌ماه) در نشست خبری مشترک با جواد اوجی، وزیر نفت ایران با اشاره به برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی گفت: از وزیر نفت ایران به‌دلیل اینکه به‌عنوان ریاست هیئت ایرانی در این نشست شرکت کردند، همچنین نمایندگان نهادهای دولتی و محافل تجاری جمهوری اسلامی ایران که در این چند روز با همکاران روس خود در چارچوب کارگروه‌ها به‌منظور کسب نتایج ثمربخش برای هر دو کشور تلاش کردند، قدردانی می‌کنم.

وی ادامه داد: اطمینان دارم که برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی می‌تواند به توسعه هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های ایران و روسیه کمک کند.

معاون نخست‌وزیر روسیه تأکید کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه در سطح عالی سیاسی قرار دارد و به‌طور تقریبی در تمامی عرصه‌ها دارای ظرفیت بالقوه هستیم. برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی می‌تواند تحرک دیگری به روابط ایران و روسیه بدهد. روابط ایران و روسیه روابط اعتمادآمیزی است که بین رؤسای جمهور دو کشور به وجود آمده است.

نواک اضافه کرد: در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی یکبار دیگر تأکید کردیم که تمایل و تصمیم داریم روابط دوجانبه را در عمل در تمامی عرصه‌ها توسعه و گسترش دهیم.

وی اظهار داشت: امروز در این نشست به‌طور مفصل عرصه‌های کلیدی همکاری‌های دوجانبه را با هم مورد بررسی قرار دادیم. مبادلات تجاری دو کشور به‌صورت فزاینده در حال توسعه و گسترش است و در هشت ماه سال ۲۰۲۲، ۴۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

معاون نخست‌وزیر روسیه افزود: دو کشور ایران و روسیه جزو صادرکنندگان اصلی مواد هیدروکربور هستند، به همین دلیل تلاش می‌کنیم توجه‌مان را بر سایر عرصه‌های تجاری مانند مواد ساختمانی، تجارت در عرصه‌های پتروشیمی، همچنین محصولات کشاورزی و… متمرکز کنیم.

ضرورت راه‌اندازی کامل کریدور بین‌المللی شمال – جنوب

نواک بر گسترش و توسعه زیرساخت‌ها تأکید کرد و گفت: توسعه روابط تجاری و اقتصادی نیازمند توسعه زیرساخت‌هاست از جمله کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال – جنوب که اگر بتوانیم آن را کامل راه‌اندازی کنیم می‌تواند چند برابر ظرفیت‌های همکاری‌های ما را در ۱۰ سال آینده افزایش دهد. دستورات لازم رؤسای جمهور نیز در این خصوص داده شده است.

وی موارد دیگری را هم برای گسترش همکاری و مشارکت عنوان کرد که عبارتند از:

– ساخت مناطق مشترک لجستیک

– ایجاد زیرساخت‌های فاینانس و بانک

– تأمین شرایط و ساختارهای لازم برای تسویه حساب‌های مالی

– استفاده از ارزهای ملی

– استفاده از سیستم‌های پیام‌رسان مالی

– تعیین بانک‌های ذی‌صلاح برای توسعه همکاری‌ها

معاون نخست‌وزیر روسیه از توافق برای رفع موانع همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور خبر داد و گفت: همچنین به انعقاد موافقت‌نامه جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اوراسیا در خصوص تشکیل تجارت آزاد کمک می‌کنیم.

نواک ادامه داد: توافق شد پروژه‌های مشترک در زمینه کشتی‌سازی، اتومبیل‌سازی، هواپیماسازی داشته باشیم و شرکت‌های مشترک ایران و روسی تشکیل شود و بتوانند در خصوص ارسال قطعات لازم با هم همکاری صورت دهند.

توافق برای سوآپ فرآورده‌های نفتی

وی بر اهمیت همکاری‌های دو کشور در عرصه انرژی؛ برق، نفت و گاز تأکید کرد و اظهار داشت: توافق شد در این عرصه‌ها همکاری‌ها گسترش یابد. شرکت‌های روسی هم‌اکنون در حال سرمایه گذاری در میدان های نفتی جمهوری اسلامی ایران هستند و سال آینده حجم این‌گونه سرمایه گذاری‌ها افزایش خواهد یافت.

معاون نخست‌وزیر روسیه از بسته بسیار بزرگی از توافق‌ها در عرصه انرژی خبر داد و تصریح کرد: مثلاً امسال گازپروم با شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه امضا کرد. توافق‌هایی در خصوص استخراج از میدان‌های گازی جمهوری اسلامی ایران، همچنین صادرات گاز به کشورهای ثالث صورت گرفته است.

نواک افزود: درباره سوآپ فرآورده‌های نفتی نیز توافق کرده‌ایم و این همکاری‌ها نویدبخش و دارای چشم‌انداز است.

وی بیان داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در عرصه‌های تجارت و سیاست خارجی راهبردی است و ما تمام تلاش خود را برای توسعه و گسترش آن انجام خواهیم داد. در پایان از وزیر نفت ایران به‌دلیل رویکرد سازنده و اینکه تمامی ابعاد و جوانب همکاری‌ها را بررسی کردند، قدردانی می‌کنم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر