سه شنبه, آذر 1, 1401
13.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسواریز فوری مطالبات صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

واریز فوری مطالبات صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از واریز مطالبات معوق صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه حمایت کرده و از پیگیری فوری برای وصول وام‌ها و تسهیلات پرداخت شده صندوق توسعه ملی به برخی نهاد‌ها و سازمان‌ها خبر دادند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی درباره بند تزریق منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه که در بسته ۱۰ بندی حمایت فوری از بازار سرمایه آمده است، اظهار داشت: با این بند بسیار موافق هستم چرا که صندوق تثبیت براساس قانون باید از سوی صندوق توسعه ملی تغذیه و تامین اعتبار شود.

وی ادامه داد: اصل کار خوب است، اما مبالغی که دولت سرمایه‌گذاری می‌کند باید به سمت بازارگردانی پیش برود و حتی صندوق تثبیت را سودآور و دارای ارزش افزوده کند.

اولویت اول صندوق توسعه ملی باید صندوق تثبیت باشد

جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز گفت: وام‌ها و تسهیلاتی که صندوق توسعه ملی به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کرده آن‌طور که باید برنگشته است. از سویی دیگر صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بدهکار است. به نظر می‌رسد اولویت اول صندوق توسعه ملی باید صندوق تثبیت باشد تا در بخش اقتصاد و بازار سرمایه کارساز بوده و ثبات لازم را در بازار سرمایه به وجود آورد.

تزریق منابع صندوق توسعه به صندوق تثبیت با فوریت انجام گیرد

علیرضا شهبازی عضو کمیسیون برنامه و بودجه بیان داشت: با ورود آقای غضنفری به عنوان رئیس صندوق توسعه ملی، عملکرد صندوق مثبت ارزیابی می‌شود. امید است با برنامه‌هایی که در دستور کار صندوق توسعه قرار دارد و اهداف مورد نظر آن، این مهم یعنی تزریق منابع صندوق به صندوق تثبیت بازار سرمایه با فوریت انجام پذیرد تا شاهد برگشت ثبات به بازار باشیم.

وی تاکید کرد: کسانی که از صندوق توسعه ملی وام گرفته بودند، آن‌طور که باید اقدام لازم را برای بازگشت پرداختی‌های خود انجام نداده‌اند. امید است با بازگشت منابع، تزریق منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه با سرعت بیشتری انجام شود.

حجت‌اله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن نیز در این باره گفت: در کمیسیون صنایع و معادن جلساتی با مسئولان بانک مرکزی برگزار شد و گزارش‌های مفصلی از معوقات بانکی به صندوق توسعه ملی ارائه گردید که در آن جلسات مشخص شد معوقات زیادی بابت تسهیلاتی که صندوق به برخی نهاد‌ها و سازمان‌ها داده و هنوز بازنگشته است، وجود دارد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی هیاتی تشکیل داده تا بحث معوقات را پیگیری و نسبت به بازگشت آن‌ها به بدنه صندوق جدی‌تر عمل کنند. امیدواریم با بازپرداخت مبالغ مورد نظر، صندوق بتواند معوقات خود به صندوق تثبیت را بپردازد تا بازار سرمایه را از وضعیت حال خارج کند.

نیاز است بسته ۱۰ بندی حمایت از بازار اجرایی شود

رمضانعلی سنگدوینی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بازار سرمایه یک بازار پررونق و سودآور برای کشور به شمار می‌رود. بنابراین، برای اینکه در آینده تولید ثروت کرده و رونق تجارت و اقتصاد را به همراه داشته باشد، نیاز است بسته ۱۰ بندی حمایت از بازار به اجرا درآید و همه دستگاه‌های اجرایی نیز از بازار حمایت ویژه کنند تا دچار ضرر و زیان نشوند.

وی افزود: به نظر می‌رسد ورود دستگاه‌ها به بازار و کمک برای رونق آن نیازمند یک عزم ملی است تا سهامداران دچار زیان نشوند. بنابراین در شرایط فعلی یکی از راه حل‌هایی که بازار سرمایه به آن احتیاج دارد استفاده از ابزار‌هایی است تا سهامدارانی که سرمایه خرد خود را وارد بورس کردند آن را از بورس خارج نکنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر