دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیاستفاده از نخبگان و کارآفرینان برای اداره کارخانه های تعطیل شده

استفاده از نخبگان و کارآفرینان برای اداره کارخانه های تعطیل شده

به اعتقاد یک کارشناس حوزه کار اداره مجموعه‌های تولیدی و کارخانه های تعطیل شده را باید به نخبگان و کارآفرینان سپرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، حمید نجف با اشاره به رویکرد دولت در فعال‌سازی کارخانه های تعطیل شده و راکد، گفت: احیای کارخانه‌ها و بازگشت کارگران به کارخانه‌ها را مثبت می‌دانم و معتقدم که به موازات فعال‌سازی مجدد این واحدها باید افراد توانمند را در آن‌ها به کار بگیریم و اداره کارخانه‌های احیا شده را به نخبگان و کارآفرینان بسپاریم.

وی بر ریشه‌یابی و آسیب‌شنایی علل رکود کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تأکید کردو اظهار داشت: یکی از مواردی که در احیای کارخانه های تعطیل شده و غیرفعال باید مدنظر قرار گیرد، شناسایی عوامل موثر در وضعیت آن‌هاست و باید ابتدا ارزیابی دقیقی از وضعیت کارخانه داشته باشیم.

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: فارغ از شناسایی علل رکود بنگاه‌ها باید راهکارهای حمایتی متناسب با وضعیت و شرایط بنگاه و بسته به مشکلی که کارخانه با آن روبه رو است، پیش بینی شود. اگر مشکل ساختاری یا نبود مواد اولیه است با اصلاح ساختار و تامین مواد اولیه می‌توان آن را برطرف ساخت.

نجف افزود: به طور معمول ۸۰ درصد کارخانه‌ها دچار مشکل سوء مدیریت هستند و به همین منظور برای احیای چنین کارخانه‌هایی باید افرادی که تجربه لازم برای اداره کارخانه‌ را دارند به خدمت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم که موضوع احیای بنگاه‌ها بیشتر در کارخانه‌های مشمول خصوصی‌سازی به چشم می‌خورد. البته در شرکت‌های دولتی و خصوصی و نیمه دولتی هم این مشکل دیده می‌شود. درباره کارخانه‌ها و شرکت‌های خصوصی، دولت می‌تواند با همکاری وزارت کار و وزارت صمت موانع تولید را از پیش روی آن‌ها بردارد.

این کارشناس حوزه کار درباره تشکیل کمیته‌های رفع موانع تولید برای کمک به کارخانه های تعطیل شده و راکد، گفت: تشکیل این کمیته‌ها می‌تواند موثر واقع شود, ولی تاکنون به نتیجه خاصی نرسیده است، چون اساسا برای برداشتن موانع تولید باید از بروکراسی‌های زائد و اداری خارج شویم و سرمایه‌گذاری در تولید رخ دهد که در این زمینه توفیق چندانی به دست نیامده است.

نجف در پایان ضمن اشاره به فرسودگی دستگاه‌ها و تجهیزات کارخانه‌ها، اظهار داشت: بخشی از این فرسودگی متعلق به ۴۲ سال تحریم کشور بوده و بیشتر کارخانه‌های ما از فرسودگی قطعات و لوازم رنج می‌برند. اما یکی از اصول مدیریت این است که هر تهدید را به فرصت تبدیل کند. از این رو حضور افرد نخبه و کارآفرین در اداره مجموعه‌های تولیدی می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر