جمعه, آذر 11, 1401
8.9 C
Rasht
خانهمناطق آزاددیدار دبیر شورای عالی مناطق آزاد با فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی

دیدار دبیر شورای عالی مناطق آزاد با فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی

نصرالله ابراهیمی دبیر شورای عالی مناطق آزاد در سفر خود به استان گیلان با فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی دیدار کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند، نصرالله ابراهیمی دبیر شورای عالی مناطق آزاد در جریان سفر خود به استان گیلان ضمن بازدید از زیرساخت ها و طرح های توسعه ای منطقه و واحدهای صنعتی، در جمع فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی حضور یافت.

در این نشست مهندس احمد طاهری رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: ضمن عرض خیر مقدم به جناب آقای دکتر نصرالله ابراهیمی دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور و هیئت همراه و عرض سلام و خداقوت ویژه به ریاست محترم سازمان منطقه آزاد انزلی، هیئت مدیره، معاونین و مدیران و کارمندان سخت کوش و پاک دست ایشان و همینطور عزیزان و همراهانم در بخش خصوصی؛ صنعتگران، کارآفرینان و تجار گرامی که می‌دانم در این شرایط سخت اقتصادی، با مشکلاتی که پیش رویشان وجود دارد دست و پنجه نرم می‌کنند که بر هیچکس پوشیده نیست.

وی در ادامه افزود: جناب آقای دکتر ابراهیمی پیش از هر چیز، تشکر ویژه دارم از وزیر محترم امور اقتصاد و دارایی کشور بابت انتصاب شایسته و به حق شما در سمت دبیری شورایعالی منطق آزاد تجاری صنعتی کشور و این انتصاب را به حضرتعالی تبریک عرض می‌نمایم و برایتان آرزوی توفیق و به قول مرحوم پدرم عاقبت به خیری در ایفای این مسئولیت خطیر را دارم.

طاهری خاطرنشان کرد: انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی به عنوان متولی بخش خصوصی از سال 93 به دست سردار عزیزمان حاج اصغر امانی که از بانیان ایجاد منطقه آزاد انزلی بوده است، شروع به فعالیت نموده است که در اینجا اجازه می‌خواهم که به روح پاک ایشان صلواتی بفرستیم.

رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی در تشریح عملکرد انجمن گفت: انجمن در این سال‌ها سعی در تسهیلگری مسیر جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، افزایش رونق اقتصادی، افزایش اشتغال و صادرات آسان داشته است و اقدامات موثری در حل معضلات فعالین اقتصادی نظیر موانع گمرکی، قوانین کار و تامین اجتماعی، موانع مالیاتی و همچنین ارائه مشاوره به سازمان منطقه آزاد انزلی و دبیرخانه در جهت بهبود تعامل شایسته با سرمایه گذاران، تشکیل کارگروه های تخصصی با حضور افراد اهل فن و با تجربه برای کارفرمایان و… نموده است.

وی ادامه داد: رویکرد انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان در حال حاضر با وجود مشکلات عدیده پیش رو، قطعا ارائه راهکارهای تخصصی به فعالین بخش خصوصی و مشاوره به ارکان دولتی در مسیر رفع موانع تولید و صادرات و افزایش اشتغال به واسطه حمایت قانون مند از تجار و تولید کنندگان می‌باشد.

احمد طاهری افزود: همانطور که همگان مستحضر هستید، آن چیزی که بیش از همه، در ایفای اهداف فوق مانع تراشی می‌کند، عدم درک متقابل دولت و بخش خصوصی و همینطور عدم وجود زبان و فهم مشترک بین دو بازوی اصلی اقتصاد می‌باشد که در این مسیر اقدامات موثری توسط انجمن صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی اعتقاد دارد نگاه حاکمیت در زمان ایجاد مناطق آزاد صادرات محور و نگاه به خارج بوده است. به همین دلیل انجمن سرمایه گذاران به دنبال رایزنی با برندهای مطرح ملی که پتانسیل صادراتی دارند می‌باشد تا با حضور موثر خود در منطقه آزاد انزلی بتوانند به آسانی به کشورهای آسیایی و اروپایی صادرات نمایند.

رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: باید به عرض برسانم که پس از توقف و رکود 3 ساله در منطقه آزاد، افت سرمایه گذاری و عدم رونق اقتصادی و همینطور دلمردگی و ناامیدی ایجاد شده، اینک با حضور مدیریت جدید منطقه آزاد انزلی که از دیدگاه ما فعالین اقتصادی مدیری کارآمد و توانمند با سوابق درخشان ملی می‌باشد، روزهای پررونقی را در تنگناهای اقتصادی برای منطقه آزاد انزلی متصور هستیم.

وی تأکید کرد: چندین موضوع مهم و استراتژیک به عنوان موانع رشد اقتصادی و ارتباط بین الملل در منطقه آزاد وجود دارد که در ادامه به دلیل ضیق وقت به اختصار به آن‌ها اشاره می‌نمایم:

1- تضمین امنیت سرمایه گذاری با ثبات قوانین که رسالت اصلی مناطق آزاد می‌باشد.

2- ضرورت توسعه فضای صنعتی منطقه و ایجاد شهرک صنعتی شماره سه (زمین نداشتن برای سرمایه گذار جدید)
3- افزایش اختیارات منطقه و ضرورت اجرای دقیق ماده ۶۵ (حکمرانی واحد مناطق آزاد باید در اختیار رییس منطقه قرار گیرد.) ضروری است اختیار صدور کلیه مجوزات به سازمان منطقه آزاد واکذار گردد.
4- لینک شدن سامانه‌های مختلف اقتصادی با وزارتخانه‌‌های ذیربط نظیر بهین یاب صمت و جلوگیری از تکرار مشکل پیش آمده در سامانه ها.
5- راه اندازی اتاق اصناف.
6- توجه بیشتر به تشکل‌های بخش خصوصی مناطق خصوصا انجمن سرمایه گذاران به دلیل تحت پوشش قراردادن همه فعالان اقتصادی و واگذاری آن دست از اختیارات که تخصص بخش خصوصی در آن زمینه‌ها بیشتر از بخش دولتی است.
7- ضرورت تکمیل قطعه باقیمانده راه اهن کریدور شمال جنوب. باید به عرض برسانم که شرط مدیریت دو مدیرعامل گذشته در احکامشان، راه اندازی این راه آهن بوده که از مهمترین و استراتژیک ترین مسائل لجستیکی روابط بین الملل محسوب می‌شود.
(ما در انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان با وجود تمام مشغله های ریز و درشت بخش خصوصی حاضریم در کنار بقیه دوستان تمام توان و تلاشمان را به کار ببندیم برای راه اندازی این خط راه آهن و شروع اتفاقات خوب صادرات محور)
8- تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده و رفع مشکل فعالان اقتصادی.
9- توجه بیشتر به ظرفیت گردشگری مناطق و راه اندازی تورهای گردشگری در مناطق.
10- ضرورت ایجاد بانک و بیمه بین الملل در مناطق آزاد.
11- ایجاد صندوق مالی و یا بانک مناطق ازاد جهت حمایت بیشتر از واحدهای تولیدی مناطق.
12- حمایت بیشتر از شرکت های دانش بنیان و فناور.
13- ضرورت حفظ و تقویت واحدهای موجود تولیدی و اقتصادی.
14- حذف کارگروه تبصره یک ماده ۸ و کمیسیون ماده ۹۹ تخلفات ساختمانی.

مهندس احمد طاهری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: جناب آقای دکتر ابراهیمی، جناب آقای دکتر فرهادی و هیئت مدیره محترم سازمان، شاید گفتن بعضی مشکلات تکرار مکررات باشد ولی در این محفل و با حضور تمام عزیزانی که به خوبی می‌دانیم همه و همه تمام تلاششان در جهت بهبود فضای تولید و رونق اقتصادی است و در هیچ زمینه‌ای کوتاهی نمی‌کنند، خالی از لطف نیست.

وی افزود: اعتراضات و اغتشاشات 40 روز اخیر سنگی شد بر روی دیگر سنگ های پیش پای تولیدکنندگان که متاسفانه گلوگاه و بحرانی به وجود آورد که حداقل تا 6 ماه آینده گریبان تمام تولیدکنندگان و تجار را خواهد گرفت.
رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی ادامه داد: بخش خصوصی در مناطق آزاد درگیر تغییر قوانین، تفسیر قوانین و حتی بعضا زیرپاگذاشتن قوانین منطقه آزاد در دستگاه های دولتی درگیر نظیر اداره مالیات، سازمان تامین اجتماعی، قانون کار و … می‌باشد که این موضوع امنیت اقتصادی سرمایه گذار را متزلزل می‌کند. بانک‌ها و تامین اجتماعی هم که در شرایط ناامن اقتصادی به جای تقویت پایه های اصلی اقتصاد که فعالین اقتصادی هستند، در حال تشدید فشارها به عناوین مختلف هستند.

وی خاطرنشان کرد: قیمت دلار به صورت روزانه و ساعتی افزایش پیدا می‌کند و در این شرایط بیش از گذشته تولید می‌کنیم ولی حجم سرمایه مان کم و کمتر می‌شود. قوانین مالیاتی هم که مشکلات را دوچندان کرده و جدیدا بحث مالیات بر درآمد هم به آن‌ها اضافه شده. از سوی دیگر با قطع شدن اینترنت، بستر فروش در فروشگاه های اینترنتی که بیشترین آورده نقدی را برای ما تولیدکنندگان به ارمغان داشته از بین برده و حتی ارتباطمان با شرکای تجاری خارجی مان را قطع نموده است. اگر اینها تیر خلاص نیست، شما بفرمایید پس چه نامی شایسته این فشارها و تحریم های داخلی در کنار تحریم های خارجی است؟!

طاهری افزود: جناب آقای دکتر ابراهیمی، جناب آقای دکتر فرهادی و هیئت مدیره محترم سازمان لطفا مارا راهنمایی بفرمایید که در حال حاضر که مسائل داخلی هم مانع ایجاد می‌کنند، ما فعالین اقتصادی چطور تولید کنیم؟ چطور صادرات کنیم؟ اصلا چطور ادامه حیات دهیم؟

رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی در پایان سخنان خود گفت: در آخر امیدوارم که حضور شما در منطقه آزاد انزلی برای فعالین اقتصادی و مدیران منطقه آزاد پر از خیر و برکت و برای شما سفری پر از سلامتی و خیر از سرزمین سرسبز گیلان به ارمغان بیاورد. اینجا سرزمینی است که من بیش از حد به خطه و مردمش دلبسته و وابسته هستم و امیدواریم حضور شما برای این مردم نوید توسعه و رونق اقتصادی و به دنبال آن اشتغال آفرینی باشد. برایتان آرزوی موفقیت روزافزون در این جایگاه را حساس دارم. به امید حق – والسلام العلیکم و رحمه الله و برکاته

 

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر