دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتفعالیت ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در شهرک های صنعتی

فعالیت ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در شهرک های صنعتی

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از استقرار حدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ علی رسولیان ضمن اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر ارائه مشوق به شرکت های دانش بنیان برای فعالیت در شهرک های صنعتی، اظهار داشت: حدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان که شرکت‌های کوچکی هستند یا در مکان بسیار کوچکی فعالیت دارند، در شهرک های صنعتی مستقر شده‌اند و رو به افزایش هستند؛ به طوری که تأمین ۴۰۰ نیاز فناورانه داخل کشور را در یکی دو سال گذشته بر عهده داشته‌اند.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: در حال حاضر شرکت های دانش بنیان نیاز‌هایی که قبلا از خارج کشور وارد می‌شد را تامین می‌کنند. این سازمان می‌خواهد که این شرکت‌ها را به بنگاه‌های اقتصادی بزرگ متصل کند و برای این کار باید منابع مالی این هدف تامین شود. سال گذشته با ترکیه توافق خوبی را امضا کردیم و با آلمان به جمع بندی رسیدیم. شرکت های دانش بنیان ما با شرکت‌های مهم آن‌ها ارتباط و تبادل اطلاعات برقرار کردند و این امر منجر به تعادل فناوری در برخی از حوزه‌ها و گرفتن نمایندگی شد و اقداماتی هم با کره و چین در این راستا شکل گرفته است.

وی در خصوص مشوق‌های سازمان صنایع کوچک به شرکت های دانش بنیان گفت: امسال در دو بخش مشوق‌های ویژه می‌دهیم. یکی در واگذاری‌ها است؛ یعنی در همه شهرک های صنعتی کشور که اراضی موجود است اولویت اول با شرکت های دانش بنیان خواهد بود و زمین بدون مزایده و رقابت در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. دوم تقسیط مالی برای شرکت های دانش بنیان از ۴۲ ماه تا ۴۸ ماه یعنی ۱۰ درصد نقد و مابقی از ۴۲ تا ۴۸ ماه تقسیط، ۴۸ ماه برای واحد‌های بزرگ‌تر و برای واحد‌های کوچک‌تر تا ۴۲ ماه؛ ۱۰ درصد تخیف هم مشوقی است که پس از بهره برداری به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص می‌یابد.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اضافه کرد: امسال ۱۵۰۰ واحد کارگاهی برای استقرار شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی کرده‌ایم که تاکنون ۴۰۰ واحد مورد بهره برداری قرار گرفته و واحد‌های ۲۵۰، ۳۰۰ و ۱۵۰ متری کوچک در شهرک‌های تقاضامحور و شهر‌های بزرگ و شهرک‌هایی که دانش بنیان‌ها می‌توانند مستقر شوند می‌سازیم. حتی امکان واگذاری برای شرکت‌های دانش بنیان به صورت اجاره نیز وجود خواهد داشت، زیرا شرکت‌هایی داریم که توان مالی ندارند، اما خوش فکر هستند.

رسولیان با اشاره به ارائه مجوز ۴۰ شهرک فناوری توسط دولت، اظهار داشت: شهرک‌های فناوری فقط برای استقرار شرکت‌های فناور و دانش بنیان است، ۶ شهرک عملیاتی شده، ۴۰ شهرک هم استان‌هایش مشخص شده و با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری هماهنگی لازم را انجام خواهیم داد. در شهرک‌های فناوری ۲۶۰ کارگاه را با کمک معاونت علمی و تأمین مالی ایجاد می‌کنیم و حمایت بعدی ما شناسایی شرکت‌های مستعد دانش بنیان در سطح کشور خواهد بود به همراه تامین بخشی از منابع مالی آن‌ها تا به دانش بنیان تبدیل شوند؛ تقریبا ۱۶۰۰ شرکت را شناسایی کرده‌ایم.

وی در پایان با اشاره به اینکه یکی از نیاز‌های زیرساختی شرکت های دانش بنیان علاوه بر آب، برق، راه، جاده، گاز و تلفن، موضوع اینترنت است، خاطرنشان کرد: در شهرک‌های فناوری، نوع ساختمان‌هایی که ایجاد می‌کنیم متفاوت است. یعنی آنجا آزمایشگاه و هم مراکز تحقیقات و توسعه داریم و عمدتاً شهرک‌های فناوری در شهر‌های بزرگ و مکان‌هایی که زیرساخت‌های مناسب دارد مستقر شده‌اند و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر