چهارشنبه, آذر 2, 1401
18.3 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشورود روس ها به پروژه مهم راه آهن رشت-آستارا

ورود روس ها به پروژه مهم راه آهن رشت-آستارا

معاون شرکت ساخت زیربناهای حمل‌و‌نقل اعلام کرد: پیش از آغاز مذاکرات با روس‌ها برای تأمین منابع مالی راه آهن رشت-آستارا، مذاکرات با آذربایجان انجام گرفت و طرف آذری برای ورود به این پروژه‌ تمایل نشان نداد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از اقتصادنیوز، عباس خطیبی اظهار داشت: در مذاکره با روس‌ها وارد مباحث مهم فنی پروژه راه آهن رشت-آستارا شده‌ایم. در جلسه اخیر بحث‌های فنی و مؤثر مطرح گردید و بخشی از ابهامات فنی روس‌ها از جمله با موضوعیت خط عریض و این موضوع که تغییر بوژی و لجستیک در کدام نقطه مد نظر قرار بگیرد، برطرف شد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا مذاکرات برای تأمین منابع مالی پروژه استراتژیک و مهم راه‌آهن رشت-آستارا طولانی شده، تأکید کرد: مذاکرات با طرف روسی برای تأمین منابع مالی راه آهن رشت-آستارا به تازگی آغاز شده و وقت زیادی هم صرف مذاکره برای تأمین منابع مالی نشده‌ است. پیش از مذاکرات با روسیه، با آذربایجان در حال مذاکره بودیم که مذاکرات با آذربایجان برای تأمین منابع مالی بی حاصل بود.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها در شرکت ساخت ادامه داد: در این مدت کوتاه هم در مذاکرات با روس‌ها پیشرفت خوبی به دست آمده است. در ظرف چهار ماه گذشته، تیم‌های فنی و هیئت کارشناسی روسیه بازدیدهایی از این مسیر داشتند. باید توجه کنیم که در خصوص تأمین منابع مالی یک پروژه بزرگ و استراتژیک برای هر دو کشور در حال مذاکره هستیم و طبیعتا مباحث متعددی مطرح می‌شود که تمام این مباحث باید بررسی شوند.

او افزود: جلسات با روسیه درباره راه آهن رشت-آستارا ادامه می‌یابد و در جلسه اخیر طرفین سؤالاتی داشتند که قرار بر این شده این سؤالات به مسئولان مرتبط منتقل و اطلاعات و مدارک دریافتی بین دو طرف رد و بدل گردد.

خطیبی درباره مذاکرات برای روش تأمین مالی روس‌ها خاطرنشان کرد: بحثی در این باره که دو طرف چه سهمی در تأمین منابع داشته‌ باشند، مطرح نیست. البته ممکن است که بعدها به این نتایج برسیم. برآوردهای انجام‌شده برای منابع مورد نیاز پروژه راه آهن رشت-آستارا به غیر از احتساب هزینه‌های تملک اراضی، 800 میلیون یورو است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر